Zdecydował o tym Sąd Okręgowy w Warszawie - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj. Dyrekcja zaskarży postanowienie sądu.

GDDKiA chciała, by konsorcjum Alpine Bau, któremu Dyrekcja w połowie grudnia wypowiedziała kontrakt, opuściło plac budowy z końcem 2009 roku.

Dyrekcja zapewnia, że oddanie do użytku tego odcinka nastąpi w marcu lub kwietniu 2012 roku.

"Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Alpine Bau wydał postanowienie, na mocy którego wykonawca musi opuścić teren budowy najpóźniej do 31 stycznia 2010 roku. Postanowienie sądu nie zmienia w praktyce nic, oprócz tego, że Alpine Bau ma prawo do pozostania miesiąc dłużej na budowie. Decyzja sądu nie wpływa też w żaden sposób na harmonogram przygotowania przetargu na wybór nowego wykonawcy prac na tym odcinku autostrady" - powiedział Hadaj. Dodał, że do przetargu ma dojść w kwietniu tego roku.

Zapowiedział, że GDDKiA zaskarży postanowienie sądu, ponieważ "nie zgadza się z jego zapisami".

GDDKiA w połowie grudnia ub.r. wypowiedziała umowę Alpine Bau na budowę autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Przyczyną było zbyt małe zaawansowanie prac budowlanych. Zobligowała wykonawcę do opuszczenia placu budowy.

W grudniu decyzję Dyrekcji Alpine Bau uznała za bezzasadną i zapowiedziała kroki prawne przeciw GDDKiA. Firma uważa, że wypowiedzenie kontraktu ma na celu zatuszowanie wskazanych przez konsorcjum błędów popełnionych przez GDDKiA na etapie projektowania autostrady.

Kontrakt na budowę odcinka autostrady płatnej Świerklany - Gorzyczki został podpisany 18 października 2007 r. między GDDKiA a konsorcjum Alpine Bau GmbH. Według Dyrekcji, stan zaawansowania prac na tym odcinku powinien obecnie sięgać 85 proc., a tymczasem jest to 50 proc. Winą za opóźnienie prac GDDKiA obarcza wyłącznie wykonawcę robót.

Kolejny kontrakt na budowę tego odcinka autostrady ma zostać podpisany z wyłonioną w przetargu firmą, która opracuje nowy projekt, wykorzystując prace wykonane dotychczas przez Alpine Bau GmbH. Ogłoszenie przetargu planowane jest na kwiecień 2010 r., a podpisanie kontraktu na początku września tego roku tak, by prace zakończyły się do 31 marca 2012 r.

Wartość wypowiedzianego kontraktu opiewała na 273 mln euro. Jak podała wcześniej GDDKiA, w związku z odstąpieniem od umowy z winy wykonawcy, konsorcjum Alpine Bau GmbH zostanie obciążone karą umowną w wysokości 15 proc. wartości kontraktu. Będzie to kwota ok. 40 mln euro.