Zgłoś udział, wsiądź i jedź

Jazdy próbne to znak rozpoznawczy targów AMI. Wielu producentów obecnych na targach oferuje możliwość przetestowania swoich najnowszych modeli podczas jazd próbnych. Do dyspozycji oddane zostaną różne rodzaje samochodów, od małych aut miejskich z napędem elektrycznym, po obszerne rodzinne van'y i duże pickup'y. Aby wziąć udział w jazdach próbnych po mieście, drogach krajowych lub autostradzie wystarczy zgłosić się na stoisko wybranej marki i wpisać na listę uczestników. Lista wszystkich marek dostępnych w ramach jazd próbnych opublikowana zostanie w połowie kwietnia na stronie www.targi-ami.pl.

Prawdziwy luksus i sportowe perełki

Pod imponującą kopułą Hali Szklanej spełnią się marzenia każdego kierowcy. W ramach wystawy specjalnej „Samochody luksusowe i sportowe" zaprezentowane zostaną auta, które bardzo rzadko można zobaczyć na ulicach. Wiele z nich pojawi się po raz pierwszy także na AMI. Ten niezapomniany pokaz najlepszego designu, mocy i wyposażenia zapewnią najszybsze samochody sportowe świata oraz szlachetne limuzyny. Wśród zaprezentowanych 20-stu modeli różnych marek zobaczyć będzie można takie auta luksusowe jak Rolls-Royce, czy Bentley oraz stylowe samochody sportowe z najwyższej półki, takie jak Aston Martin, Ferrari, czy Maserati.

Hamowanie pod kontrolą: inteligentne systemy wspomagania kierowcy

Szybka reakcja w obliczu przeszkody wymaga dużej koncentracji i świetnego refleksu. Najnowsze systemy wspomagania pracy kierowcy mogą w wielu przypadkach uratować życie. Podczas targów AMI, na terenie otwartym przy hali numer 2, odbywać się będą spektakularne prezentacje najnowszych inteligentnych systemów wspomagania kierowcy. Na przykład na torze testowym Hondy każdy odwiedzający będzie mógł jako pasażer przekonać się o zaletach asystenta hamowania awaryjnego oraz systemu aktywnego przeciwdziałania kolizji.

Przygoda na torze off-road, konkurs parkowania i jazdy dla dzieci

Miłośnikom motoryzacyjnej adrenaliny targi AMI oferują wiele niespodzianek. Na terenie otwartym targów każdy będzie mógł przeżyć własną przygodę. W ramach specjalnie przygotowanego toru off-road do dyspozycji oddane zostaną różne modele aut siedmiu producentów. Wyzwaniem będzie przejechanie toru jako pasażer doświadczonego instruktora. Na wszystkich chętnych czekają zdradliwe wyboje, strome podjazdy i niestabilne huśtawki. Podczas AMI odbędzie się także pierwsza runda kwalifikacyjna do rajdu Land Rover Experience Tour 2015. Udział w kwalifikacjach będzie mógł wziąć każdy spragniony przetestowania własnych umiejętności za kierownicą. Laureaci wszystkich rund kwalifikacyjnych będą mieli możliwość uczestniczenia w wielkiej przygodzie na australijskim Northern Territory.

Każdy, kto będzie chciał sprawdzić swoje umiejętności w trochę spokojniejszym otoczeniu, może wziąć udział w konkursie parkowania organizowanym przez Škodę i Niemiecki Automobilklub AvD. Zadaniem dla uczestników będzie jak najbardziej precyzyjne i poprawne parkowanie tyłem.

Podczas AMI nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Hyundai będzie organizatorem szkoły nauki jazdy Legoland oraz toru off-road dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Młodzi adepci będą mieli szansę na wypróbowanie swoich umiejętności podczas jazdy pojazdami elektrycznymi dla dzieci oraz na zdobycie swojego pierwszego „prawa jazdy".

Zawód z przyszłością: możliwości kariery w branży motoryzacyjnej

Przemysł motoryzacyjny, w tym producenci, dostawcy i warsztaty, jest największym pracodawcą w Niemczech. Podczas targów AMI będzie wiele okazji otrzymania wyczerpujących informacji o możliwościach rozpoczęcia pracy w tej branży oraz o ewentualnych ścieżkach kariery. Przez cały czas trwania targów w Hali Szklanej odbywać się będzie wystawa specjalna Wspieramy Rozwój Młodej Kadry "ZawódAuto - znajdź swoją drogę". W dniu 4 czerwca będzie miał miejsce punkt kulminacyjny całej akcji - Dzień Kariery, podczas którego szczegółowych informacji o rodzajach zawodów, kierunkach studiów i ścieżkach kariery udzielać będą działy kadr wystawiających się przedsiębiorstw oraz przedstawiciele regionalnych izb przemysłowo-handlowych.

Dzień Taksówkarza: spotkanie branży

W dniu 3 czerwca odbędzie się organizowany we współpracy z Niemieckim Związkiem Taksówkarzy i Samochodów Zastępczych e.V. (BZP), już od 1997 roku, Dzień Taksówkarza. Obok stoisk producentów najnowszych modeli taksówek, obecne będą firmy produkujące osprzęt i specjalistyczne wyposażenie. W tym dniu będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dla branży, z ofertą sprzętu elektronicznego i oprogramowania oraz usług szytych na miarę indywidualnych potrzeb. Ten dzień cieszy się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem korporacji taksówkarskich i ich pracowników oraz samych taksówkarzy. Dodatkową atrakcją będą jazdy próbne najnowszymi modelami taksówek.

Radość z oszczędzania - kurs ekonomicznej jazdy AMI

Mimo wciąż udoskonalanych technologii, indywidualny styl jazdy wciąż ma największy wpływ na zużycie paliwa. Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Samochodów VDIK oraz Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego DVR już po raz dziesiąty będą organizatorami wspólnej inicjatywy, czyli kursu oszczędnej jazdy AMI. Projekt wspierany będzie ponownie przez Centrum Informacji dla Europejskiego Przemysłu Motoryzacyjnego DAT oraz przez przedsiębiorstwo petrochemiczne Total. Każdy odwiedzający będzie więc mógł poznać tajniki ekonomicznej jazdy po mieście i na trasie. Do dyspozycji uczestników kursu oddane zostaną aktualne modele aut dziewięciu różnych producentów, a jazdy w ramach kursu odbywać się będą pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Klasycznie, kultowo i innowacyjnie: parada aut „AMI-Corso"

Podczas AMI prezentacja świata motoryzacji odbywać się będzie nie tylko w halach. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, w czasie trwania targów odbywać się będą parady historycznych perełek „AMI-Corso". W dniu 1 czerwca targi AMI gościć będą zjazd klasyków. W tym dniu na terenie przed Halą Szklaną od strony sztucznego jeziora będzie można podziwiać najpiękniejsze modele aut z różnych epok motoryzacyjnej historii. W drugi weekend targów, w dniach od 6 do 8 czerwca, odbędzie się 1. Rajd Pojazdów Elektrycznych w środkowych Niemczech „Lipsia-e-motion". W sobotę, 7 czerwca uczestnicy rajdu odwiedzą targi AMI, dzięki czemu będzie można zobaczyć na własne oczy najróżniejsze pojazdy elektryczne - od e-rowerów, przez trzykołowe motorowery elektryczne TWIKE'i, aż po e-samochody. Targi zakończone zostaną paradą Trabantów. W dniu 8 czerwca pod Halę Szklaną podjedzie 30-ści tych kultowych aut. Wszyscy uczestnicy parady wezmą udział w zawodach w jeździe slalomem oraz w zmianie koła na czas. Dla fanów Trabanta będzie to niezapomniane przeżycie!

AMI meets Wave-Gotik

W 2014 roku termin spotkania miłośników subkultury gotyckiej Wave-Gotik Treffen (WGT) przypada na drugi weekend targów. Ponieważ targi AMI zostały partnerem i gospodarzem WGT 2014 dołożą wszelkich starań, aby uczestnikom spotkania zaoferować jak najwięcej atrakcji. Jedną z nich będzie wystawa historycznych samochodów pogrzebowych z różnych epok.

Bezpieczeństwo na drodze

Jakie działania możemy podjąć, by podnieść bezpieczeństwo na naszych drogach? Jak należy zareagować w sytuacjach zagrożenia? Podczas AMI na te i inne pytania z zakresu bezpieczeństwa na drodze odpowiedzi udzielą m.in. Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego DVR. W hali numer 5 zorganizowana zostanie powierzchnia prezentacyjna, w ramach której do dyspozycji odwiedzających oddane zostaną symulatory jazdy pod wpływem alkoholu, symulatory zderzeń oraz testy sprawdzające poziom koncentracji i czas reakcji.

Wiedza ekspercka z pierwszej ręki: bogaty program ramowy

Targom AMI oraz AMITEC towarzyszyć będzie bogaty program ramowy. W ramach licznych kongresów, seminariów, sympozjów, warsztatów, wykładów oraz dyskusji panelowych poruszone zostaną aktualne tematy istotne dla całej branży motoryzacyjnej. W dniu 2 czerwca odbędzie się 2. Sympozjum Car Sharing, organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Samochodów VDIK we współpracy z Federalnym Związkiem Car Sharing (BCS). We wtorek, 3 czerwca odbędzie się kongres VDIK "Napędy elektryczne". W ramach kongresu poruszone zostaną takie tematy jak mobilność elektryczna, nośniki energii przyszłości, optymalizacja obecnych źródeł napędu i technologie napędu przyszłości. Kongres zainaugurowany zostanie prezentacją Rainera Bomba, sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, na temat strategii rozwoju mobilności i źródeł energii rządu federalnego. W dniu 5 czerwca odbędzie się konferencja „Na ratunek pasażerom - ofiarom wypadku".

Spotkanie ekspertów w AMITEC Café

Organizatorzy targów AMI i AMITEC lubią dbać o dobre samopoczucie swoich gości. Dlatego krótkie prezentacje, wymiana doświadczeń i spotkania biznesowe odbywają się w miejscu wyjątkowym, a jest nim AMITEC Café. Pieczę nad programem wykładów sprawuje Wschodnioniemiecki Automobilklub i jego członkowie. Główne tematy omawiane w tym roku dotyczyć będą efektywnego wykorzystania Internetu w pozyskiwaniu klientów, istotnych kwestii związanych z naprawą i serwisowaniem samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym oraz zachowania bezpieczeństwa pracy. Inne istotne zagadnienia, które zostaną omówione przez profesjonalistów to systemy telematyczne, odpowiedzialność cywilna właścicieli warsztatów czy systemy kontroli ciśnienia powietrza w oponach. Udział w AMITEC Café jest bezpłatny.