Jednakże bezpieczeństwo na drogach w tym czasie w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę, a nade wszystko, by nie siadać za kółkiem pod wpływem alkoholu.

W czasie sierpniowego świątecznego weekendu należy spodziewać się wzmożonej kontroli na polskich drogach. Możemy także oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, które – dokładnie mierząc prędkość i zapisując obraz – są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi.

Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych. Wzmożone kontrole policyjne mają nam tylko przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. Do zachowań, które są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych i których należałoby się najbardziej wystrzegać, zaliczyć należy rozwijanie nadmiernych prędkości, często niedostosowanych do warunków panujących na drodze, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych.

Do wyobraźni najbardziej przemawiają liczby, dlatego warto uświadomić sobie, że co roku w wakacje w wypadkach samochodowych ginie około tysiąca osób. W zeszłym roku tylko w sierpniowy weekend w 561 wypadkach zginęło 56 osób, a 829 zostało rannych. Zatrzymano także blisko 2 tys. osób prowadzących samochody po spożyciu alkoholu.

1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.

2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce (www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/), oraz korzystać z atlasów samochodowych, planów miasta itp.

3. Należy dostosować jazdę samochodem do warunków panujących na drodze.

4. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!

5. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.

6. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

7. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

8. Pamiętajmy – nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!

9. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

Źródło: KGP - Agnieszka Kuczyńska