W numerze:

  • sprawdziliśmy, jak jeździ Mercedes EQE;
  • testowaliśmy m.in. VW Multivana, a w teście porównawczym występują Mazda CX-5 i Subaru Forester;
  • odwiedziliśmy kilka dużych komisów samochodowych i zobaczyliśmy, co tam można kupić;
  • rozmawialiśmy z właścicielem elektrycznego auta, który znalazł sposób na odzyskiwanie energii z baterii.

W tym wydaniu, ze specjalnie przygotowaną zieloną okładką, naszą uwagę skupiliśmy głównie na samochodach, które są przyjazne planecie. To kolejny już "Zielony Auto Świat", w którym pokazujemy najnowsze trendy w motoryzacji i to, co czeka kierowców w najbliższych latach. A jest to niewątpliwie elektromobilność, czyli coraz większa popularność samochodów z napędem elektrycznym. Wydaje się, że jest to już nieodwracalne, zwłaszcza w obecnej niepewnej sytuacji na rynku paliw.

Zaczynamy od wrażeń z jazdy elektryczną limuzyną klasy biznes, czyli Mercedesem EQE. Prezentujemy Lexusa RZ, luksusowe auto na prąd, które wkrótce będzie już w sprzedaży. Są to auta, które dopiero wejdą na rynek, podobnie jak dwie nowości Kii – Niro EV i EV 6 GT, opisywane w tym wydaniu

Oferta elektryków w polskich salonach wielu firm jest już naprawdę szeroka. Sprawdziliśmy u wszystkich importerów, jakie auto na prąd można u nich kupić i za ile. Jest w czym wybierać, a ceny, po wykorzystaniu rządowych dopłat do elektryków w wielu przypadkach mogą być atrakcyjne.

Czy spore SUV-y z dwulitrowymi silnikami wolnossącymi mogą być również przyjazne środowisku? Pojedynek Mazdy CX-5 z Subaru Foresterem pokazuje, że tak. Obie firmy znalazły swój sposób na to, by zapewnić kierowcy i pasażerom przestrzeń, przyjemność z jazdy, dobre osiągi i oszczędne spalanie. Która z nich zrobiła to lepiej? O tym w naszym porównaniu.

Przetestowaliśmy również nowego VW Multivana z hybrydowym napędem i silnikiem 1.4. Może warto rozważyć zakup tego wyjątkowego auta na wakacje.

Czy hybrydy plug-in są naprawdę oszczędne? Każde auto sprawdzamy dokładnie na naszej pętli testowej, weryfikujemy to, co podają producenci. Wyniki naszych pomiarów w rzeczywistych warunkach drogowych często znacznie odbiegają od danych producenta. Na podstawie naszych testów stworzyliśmy ranking hybryd plug-in, które pokonają najdłuższy dystans przy korzystaniu tylko z napędu na prąd. Wyniki tego rankingu są naprawdę interesujące.

Jak zwykle w ostatnim wydaniu miesiąca mamy również specjalny dodatek o samochodach używanych. Odwiedziliśmy kilka sporych komisów samochodowych i zobaczyliśmy, co one oferują. Udało się nam wybrać 10 samochodów, które w miarę bez zastrzeżeń nadają się do kupienia. Są to auta z różnych klas i w różnym wieku, prezentujemy je naszym Czytelnikom.

Kupującym auta używane radzimy również jaki napęd wybrać: diesla benzynę czy może hybrydę? Który z nich będzie najmniej awaryjny i najtrwalszy, ale też i najtańszy w eksploatacji na co dzień.

Zapraszamy do punktów sprzedaży prasy i na auto-swiat.pl/subskrypcja i życzymy miłej lektury!

AŚ16-17/2022 Foto: auto świat / Auto Świat
AŚ16-17/2022