Awtowaz, właściciel marki Łada, zawiesił na cztery dni montaż samochodów w dwóch swoich fabrykach, tj. w Togliatti oraz Iżewsku. Produkcja aut nie będzie odbywała się 5 marca oraz w dniach 9-11 marca 2022 r. Decyzja ta według cytowanej przez agencję TASS służby prasowej producenta podyktowana jest brakiem dostępności komponentów elektronicznych. Mimo wstrzymania montażu pracownicy mają otrzymać całość/część wynagrodzenia za dni przestoju.

Wstrzymanie montażu będzie dotyczyło jedynie część załogi. Przestój nie obejmie m.in. osób odpowiedzialnych za zapewnienie sprawnego działania całej fabryki, ale też działów inżynierskich pracujących nad nowymi projektami. Bez zmian będą pracowały również oddziały i spółki zależne Awtowaz, w tym te odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję części.

Warto przypomnieć, że z niedoborami komponentów elektronicznych, na które powołuje się służba prasowa zakładu produkującego Łady i Renault, koncerny motoryzacyjne borykają się już od długiego czasu, co ma związek z pandemią. Dlatego nie dziwi, że serwis euronews.com, który informował także o wstrzymaniu montażu od 28 lutego do 5 marca w fabryce w Moskwie, zauważył, iż ograniczenie produkcji nastąpiło po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Ani Renault, które ma w Rosji trzy montownie, ani przedstawiciele Awtowaz w swoich komunikatach prasowych w ogóle nie odnoszą się do napaści na Ukrainę i nie wskazują na to, czy przerwy w pracy powodowane są wywołanym przez Rosję konfliktem i sankcjami nałożonymi na agresora.