Gdyby nagle kierowcy przestali łamać przepisy, doszłoby do krachu w gospodarce. Załamałby się budżet krajowy, pracę straciłoby tysiące policjantów i „krokodyli”, zabrakłoby na wypłaty emerytur. Bo bezpieczeństwo jest ważne, ale kasa jeszcze ważniejsza.

Dramatyczna dyskusja nad przyszłością straży ma miejsce także w Kamieniu Pomorskim: „Odnoszę wrażenie, że straż miejska została powołana po to, żeby był radar (…). Są dwa wyjścia. Jedno to likwidacja jednostki, a drugie, że zostaniemy ograniczeni. Ci, co zajmowali się fotoradarem, stracą etaty” – mówi komendant tutejszej straży miejskiej.

Według Krzysztofa Bulwana, komendanta Straży Gminnej w Człuchowie, pracę może stracić około 2 tys. osób i to jest jedna średniej wielkości kopalnia. Z kolei burmistrz Rzeczenicy oburza się: „Przecież są one (budżety gmin – red.) planowane na kilka lat do przodu i na ich bazie opracowywane są plany inwestycyjne (...). Tymczasem radykalne zmiany przygotowano praktycznie z dnia na dzień”.

Martwi się też pan prezes zakładu Zurad (producenta fotoradarów) i w liście do senatorów pisze: „Z wielkim niepokojem dotarła do nas informacja, że Sejm RP na swoim ostatnim posiedzeniu wprowadził zmiany do ustawy Prawo o ruchu drogowym, których efektem będzie zabranie uprawnień strażom gminnym (miejskim). (…) W ostatnich latach po wprowadzeniu zmian w naszym prawie, dzięki którym straże gminne (miejskie) uzyskały możliwość używania naszych przyrządów, Zurad zaczął osiągać lepsze wyniki ekonomiczne. Pozwoliło to zwiększyć zatrudnienie o 30 proc. (…) Zwracam się do wszystkich senatorów RP o wnikliwsze, niż to zrobił Sejm RP, przeanalizowanie wprowadzonych zmian, które mogą doprowadzić w sposób znaczący do pogorszenia kondycji kierowanej przeze mnie państwowej spółki”.

Auto Świat
Auto Świat

Ten felieton zamieściliśmy w najnowszym, 35 numerze „Auto Świata”, który ukaże się w poniedziałek 24 sierpnia 2015 r.

W numerze przedstawiamy także 38 modeli aut – kandydatów do tytułu Złota Kierownica.

W tym roku mamy 38 kandydatów w siedmiu kategoriach – pisze we wstępniaku redaktor naczelny „AŚ” Stanisław Sewastianowicz. Nominowaliśmy ich wspólnie z naszymi kolegami z 20 europejskich pism motoryzacyjnych należących do Grupy Auto Bilda. Tylko nasz plebiscyt ma tak międzynarodowy charakter i tylko nasi Czytelnicy mogą decydować o tym, kto zdobędzie ten tytuł w Polsce, a także w Europie. Historia plebiscytu sięga połowy lat 70. ubiegłego wieku, a Złota Kierownica stanowi dla firm motoryzacyjnych wyraz najwyższego uznania dla ich samochodów, gdyż jest wynikiem głosowania kilkudziesięciu milionów czytelników z całej Europy.

Warto wziąć udział w naszym konkursie – główną nagrodą jest 190-konny Nissan Pulsar, mamy też wiele innych cennych nagród dla głosujących.

W dziale Aktualności polecamy obszerny artykuł o nowościach Mercedesa, które w połowie września zostaną zaprezentowane na salonie we Frankfurcie – przedstawiamy m.in. nową generację GLA, model GLB oraz coś dla kierowców lubiących ekstremalne wersje – klasę C 63 AMG, która ma pod maską silnik V8 o mocy 510 KM!

Koledzy z działu Testy opisują swoje wrażenia z pierwszych jazd Porsche Caymanem GT4. Możecie im pozazdrościć. To ekscytujące auto, a na torze Jastrząb pod Radomiem pokazało pełnię swoich możliwości.

Oprócz Porsche na testach przedstawiamy Seata Leona oraz porównujemy Forda Kugę z Hondą CR-V, Hyundaiem Tucsonem oraz Mazdą CX-5.

W 35 numerze „Auto Świata” mamy też specjalny dodatek – Wielki ranking silników. Oceniliśmy w nim 45 silników Diesla, które montowane są w samochodach 25 marek. Wszyscy użytkownicy aut z dieslami pod maskami powinni ten artykuł dokładnie przestudiować.

Warto też zajrzeć do działu Porady – najbardziej gorący temat to „angliki”, czyli samochody z kierownicą po prawej stronie. Od 15 sierpnia 2015 r. można je rejestrować w Polsce. Specjalnie dla naszych Czytelników sprawdziliśmy, jakie modele w W. Brytanii można kupić za sumę do tysiąca funtów.

Oprócz tego radzimy jak wymienić lusterko zewnętrzne oraz podpowiadamy, jak się bronić przed mandatem z fotoradaru, jeśli mamy wątpliwości co do dokładności jego wskazań.

Przygotowaliśmy też ciekawy artykuł dla amatorów aut używanych z polskiego rynku – porównujemy 4 kompaktowe vany: Citroena C4 Picasso, Opla Zafirę, Renault Scenic oraz VW Tourana.

Zapraszamy do lektury!