• Samochód dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest bardzo ważnym narzędziem w codziennym życiu
  • Ze względu na wysokie koszty pojazdów z dodatkowym wyposażeniem dla osób z niepełnosprawnościami mało osób jest stać na taki pojazd
  • Zapowiedziana została pomoc w zakupie specjalnych pojazdów, na razie jednak trwają prace
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Osoby niepełnosprawne ruchowo także pracują i się uczą, ale również często muszą przemieszczać się do lekarzy i na rehabilitacje. W przypadku braku samochodu osoby te mają bardzo utrudnione zadanie. Na domiar złego wysoka inflacja, koszty związane z rehabilitacjami, lekami i sprzętem rehabilitacyjnym powoduje, że dla wielu osób z niepełnosprawnościami samochód jest luksusem, na który nie mogą sobie pozwolić, a który mógłby zdecydowanie ułatwić życie.

Powstanie wsparcie na zakup aut dla osób niepełnosprawnych

Z tego względu wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. Osób niepełnosprawnych na początku roku zapowiadał, że powstanie specjalne wsparcie dla osób niepełnosprawnych na zakup samochodu. Szczegóły, choć miały być znane w pierwszym kwartale, do tej pory nie są, jednak Wdówik potwierdził w lipcu, że trwa już współpraca z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w tej sprawie.

W odpowiedzi na interpelację grupy posłów można się dowiedzieć, że środki finansowe z pakietu wsparcia osób z niepełnosprawnościami "Samodzielność — Aktywność — Mobilność" mają być przeznaczone na "Program samochodowy", który ma pomóc w zakupie specjalnego pojazdu osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym.

Jak poinformowała witrynę prawo.pl rzeczniczka PFRON Małgorzata Gaj, aktualnie są opracowywane dodatkowe elementy pakietu "Samodzielność — Aktywność — Mobilność", które umożliwią uzyskanie dofinansowania zakupu samochodu osobowego, jednak na tę chwilę Rada Nadzorcza PFRON nie zatwierdziła programu. Na razie trwają konsultacje i uzgodnienia w porozumieniu z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Nie wiadomo więc kiedy takie dofinansowanie wejdzie w życie.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Na co mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

Ze środków PFRON można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż specjalnego oprzyrządowania do posiadanego już auta. Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ruchowej mogą liczyć na pomoc w wysokości do 10 tys. zł, natomiast dla osób z niepełnosprawnościami słuchu przeznaczone jest 4 tys. zł. Opiekunowie dzieci do 16 roku życia i dysfunkcją narządu ruchu także mogą skorzystać z tej pomocy.

Dodatkowo z programu "Aktywny samorząd" osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc:

  • w uzyskaniu prawa jazdy, która jest przeznaczona do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i z niepełnosprawnością ruchu lub słuchu (w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego), 
  • w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, 
  • w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, 
  • w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. 

Ponadto placówki rehabilitacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe, gminy lub powiaty oraz jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej mogą starać się o pomoc na zakup samochodu typu mikrobus, lub autobus na potrzeby osób niepełnosprawnych pod ich opieką.