Auto Świat Wiadomości Aktualności Będzie "Program samochodowy" dla osób niepełnosprawnych. Prace już trwają

Będzie "Program samochodowy" dla osób niepełnosprawnych. Prace już trwają

Trwają prace nad programem samochodowym dla osób niepełnosprawnych. Da on możliwość dofinansowania do zakupu samochodu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

parking dla niepełnosprawnych
Shutterstock
parking dla niepełnosprawnych
  • Samochód dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest bardzo ważnym narzędziem w codziennym życiu
  • Ze względu na wysokie koszty pojazdów z dodatkowym wyposażeniem dla osób z niepełnosprawnościami mało osób jest stać na taki pojazd
  • Zapowiedziana została pomoc w zakupie specjalnych pojazdów, na razie jednak trwają prace
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Osoby niepełnosprawne ruchowo także pracują i się uczą, ale również często muszą przemieszczać się do lekarzy i na rehabilitacje. W przypadku braku samochodu osoby te mają bardzo utrudnione zadanie. Na domiar złego wysoka inflacja, koszty związane z rehabilitacjami, lekami i sprzętem rehabilitacyjnym powoduje, że dla wielu osób z niepełnosprawnościami samochód jest luksusem, na który nie mogą sobie pozwolić, a który mógłby zdecydowanie ułatwić życie.

Powstanie wsparcie na zakup aut dla osób niepełnosprawnych

Z tego względu wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. Osób niepełnosprawnych na początku roku zapowiadał, że powstanie specjalne wsparcie dla osób niepełnosprawnych na zakup samochodu. Szczegóły, choć miały być znane w pierwszym kwartale, do tej pory nie są, jednak Wdówik potwierdził w lipcu, że trwa już współpraca z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w tej sprawie.

W odpowiedzi na interpelację grupy posłów można się dowiedzieć, że środki finansowe z pakietu wsparcia osób z niepełnosprawnościami "Samodzielność — Aktywność — Mobilność" mają być przeznaczone na "Program samochodowy", który ma pomóc w zakupie specjalnego pojazdu osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym.

Jak poinformowała witrynę prawo.pl rzeczniczka PFRON Małgorzata Gaj, aktualnie są opracowywane dodatkowe elementy pakietu "Samodzielność — Aktywność — Mobilność", które umożliwią uzyskanie dofinansowania zakupu samochodu osobowego, jednak na tę chwilę Rada Nadzorcza PFRON nie zatwierdziła programu. Na razie trwają konsultacje i uzgodnienia w porozumieniu z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Nie wiadomo więc kiedy takie dofinansowanie wejdzie w życie.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Na co mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

Ze środków PFRON można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż specjalnego oprzyrządowania do posiadanego już auta. Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ruchowej mogą liczyć na pomoc w wysokości do 10 tys. zł, natomiast dla osób z niepełnosprawnościami słuchu przeznaczone jest 4 tys. zł. Opiekunowie dzieci do 16 roku życia i dysfunkcją narządu ruchu także mogą skorzystać z tej pomocy.

Dodatkowo z programu "Aktywny samorząd" osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc:

  • w uzyskaniu prawa jazdy, która jest przeznaczona do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i z niepełnosprawnością ruchu lub słuchu (w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego), 
  • w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, 
  • w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, 
  • w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. 

Ponadto placówki rehabilitacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe, gminy lub powiaty oraz jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej mogą starać się o pomoc na zakup samochodu typu mikrobus, lub autobus na potrzeby osób niepełnosprawnych pod ich opieką.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków