Świąteczny poniedziałek, a faktycznie wtorek (red.: 16 sierpnia) jest pierwszym dniem obowiązywania nowych, wyższych opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Decyzję o podwyżce podjęła w czerwcu Rada Warszawy.

Obecnie za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 4,5 zł, drugą — 5,4 zł, trzecią — 6,4 zł, a czwartą i każda kolejną — 4,5 zł.

"Zmiana stawek stanowi ich urealnienie. W 2020 r. kiedy ustalana była poprzednia wysokość stawki, radni określili ją na poziomie 0,15 procent minimalnego wynagrodzenia (taki limit wynika z ustawy o drogach publicznych). Wraz ze wzrostem płac opłata za parkowanie przestaje spełniać swoją funkcję, ponieważ staje się relatywnie niższa" — przekazał ZDM. "Stawki urosły o ok. 15 proc., w granicach dopuszczonych ustawowo przez rząd" — wyjaśnił.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wzrosła też opłata dodatkowa za nieopłacenie postoju. Wynosi ona teraz 300 zł, przy czym wniesiona w ciągu 7 dni jest mniejsza o 100 zł.

Od kilku lat kontrolą wniesienia opłat zajmują się specjalne elektryczne samochody z systemami kamer. Analogiczny system mają też patrole piesze ZDM. Nie ma już zatem potrzeby wykładania biletu parkingowego za szybę samochodu.

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/