O nowym trendzie wśród niemieckich kierowców donosi serwis Tagesschau.de. Według niemieckich dziennikarzy wzmożone zainteresowanie używanymi samochodami wynika z obawy przed podróżowaniem środkami transportu publicznego i związanym z tym ryzykiem zarażenia się koronawirusem.

Z tego powodu Niemcy już w lipcu 2020 r., po pierwszym lockdownie, masowo ruszyli do komisów z używanymi samochodami. Potwierdzają to statystyki napływające z urzędów. Według nich w lipcu padł historyczny rekord rejestracji aut używanych – prawie 750 tys. używanych samochodów osobowych zmieniło właściciela. Dla porównania w lipcu 2019 r. było to tylko ok. 100 tys. używanych samochodów.

Powodem popytu na używane auta nie jest jednak sytuacja finansowa Niemców

Według niemieckich dziennikarzy duże zainteresowanie autami z drugiej ręki wśród tamtejszych kierowców nie jest jednak głównie spowodowane kurczeniem się domowych budżetów, choć niepewność zatrudnienia też ma tu spore znaczenie, ale spory wpływ ma problem z dostępnością nowych aut. Lockdown spowodował bowiem, że wiele fabryk na pewnie czas wstrzymało produkcję aut z powodu zerwania łańcuchów dostaw, a po ich ponownym uruchomieniu i tak nie wszystkie wykorzystują swoje pełne moce przerobowe – powodem najcześciej są nowe obostrzenia sanitarne.

Sporo jednak wskazuje, że niemieccy klienci komisów nie będą mieć wpływu na polskich czy litewskich handlarzy, bo ci według statystyk szukają głównie aut ponad 10-letnich, a Niemcy samochodów znacznie młodszych.

Jednak kto wie, czy i te starsze egzemplarze nie znajdą chętnych wśród Niemców, bowiem jak twierdzi Tagesschau.de, już w ubiegłym roku brakowało na rynku stosunkowo młodych samochodów używanych. Okazało się, że wiele firm, nie mogąc wymienić swoich flot lub po prostu odkładając tą decyzję w czasie z powodu niepewności, przedłużyło umowy leasingowe. Podobny problem miały także wypożyczalnie samochodowe, które są dużym źródłem dwu-trzyletnich samochodów na rynku wtórnym.

Ceny używanych aut w Niemczech już wzrosły

Zbyt mała podaż używanych samochodów doprowadziła z kolei do wzrostu ich ceny – takie są nieubłagane reguły ekonomii. Według badań portalu ogłoszeniowego Autoscout24 średnia cena zakupu używanego auta w Niemczech przekroczyła w ubiegłym roku 20 tys. euro.