Wielu z nas korzystało już z carpoolingu, ale nawet nie miało pojęcia, że w transportowym słowniku istnieje definicja takiego trendu. Mianowicie, carpooling to nic innego, jak skojarzenie kilku osób, które jadą w tym samym kierunku, na podobnej trasie i mogą zaoszczędzić pieniądze, przemieszczając się jednym samochodem osobowym. Brzmi znajomo? Pewnie wiele razy umawialiście się ze znajomymi, że, np. w czwórkę wybierzecie się na uczelnię lub codziennie rano w umówionym punkcie będziecie startować w drogę do pracy na pierwszą zmianę.

Ciekawa historia carpoolingu

Mimo obco brzmiącego hasła, zjawisko carpoolingu jest znane kierowcom w zasadzie już od wielu lat. Wydawać by się mogło, że metoda dzielenia samochodu na jednej trasie znana jest od zawsze. Jednakże to właśnie rozwój internetu oraz liczne ograniczenia w komunikacji zbiorowej, przyczyniły się do prawdziwego rozkwitu tej formy transportu. Dawniej, carpooling oferował wspólne przejazdy pracowników z pracy do domu, z domu do pracy. Takie ogłoszenia można było znaleźć, np. na zakładowej tablicy anonsów pracowniczych.

Współcześnie, kierowcy i pasażerowie mogą łączyć swoje potrzeby za pomocą mediów społecznościowych, jak i dedykowanych aplikacji, które szturmem podbijają serca tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie zadbać o środowisko. Aby uzyskać dostęp do aplikacji carpoolingowych, wystarczy być podłączonym do internetu, podpiąć swoją kartę płatniczą i podać podstawowe dane. W dobie cyfryzacji proces komunikacji jest niezwykle prosty i przyjemny. Dzięki temu dziś carpooling to nie tylko przejazdy pracownicze, ale także wspólne eskapady międzymiastowe, a nawet i zagraniczne.

Młodzi ludzie uwielbiają tanie i ekologiczne przejazdy

Narastająca inflacja i brak podzespołów samochodowych sprawiły, że coraz więcej osób rezygnuje z możliwości posiadania własnego samochodu. Moda na szybkie i paliwożerne auta jako „daily car” zanika i młode osoby coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań, takich jak carsharing (współdzielenie pojazdu) oraz carpooling.

Ta forma transportu cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród studentów, którzy wracają na weekendy do domu rodzinnego. Pomimo rozwoju infrastruktury drogowej, jak i kolejowej, wiele osób wciąż ma bardzo duży problem z dostaniem się bezpośrednio do mniejszych miejscowości, czy wsi.

Szybko rosnące ceny paliw przerażają i coraz więcej młodych osób uważa, że przejazd samochodem w pojedynkę jest całkowicie nieopłacalny. Rozwiązaniem staje się właśnie carpooling. Jeśli uda nam się zebrać na trasę aż trzech pasażerów, wówczas koszty przejazdu będą zdecydowanie milsze dla naszego portfela.

Carpooling przeżywa prawdziwy renesans wśród pracowników większych firm i korporacji. Z tego rozwiązania korzystają chętnie pracownicy banków, agencji ubezpieczeniowych, jak również specjaliści ds. nowych technologii.

To transportowe rozwiązanie ma wiele zalet – nie tylko mniejsze koszty dojazdu do celu, ale także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz mniejsze korki. Ponadto, carpooling daje nam doskonałą okazję do integrowania się z nowymi osobami i nawiązywania wartościowych znajomości.

Carpooling w Internecie — gdzie znajdziemy oferty wspólnych przejazdów?

Carpooling jest już dostępny na wielu polskich aplikacjach transportowych, których głównym zadaniem jest integrowanie oraz budowanie relacji z ludźmi, którzy jadą w tym samym kierunku i chcą zadbać o swoje finanse, jak i naturę. Nie da się ukryć, że wspólna jazda będzie miała znaczny wpływ na poprawę jakości powietrza, szczególnie w zatłoczonych miastach i zakorkowanych aglomeracjach.

Na przejazdy z całkiem obcymi osobami możemy także swobodnie umawiać się, np. za pomocą mediów społecznościowych. Na popularnym serwisie facebook znajdziecie setki grup tematycznych, które pomogą wam znaleźć partnera do codziennego pokonywania kilometrów.