Auto Świat Wiadomości Aktualności Cofanie liczników w autach znowu będzie legalne!

Cofanie liczników w autach znowu będzie legalne!

Przez pospieszną i powstającą na kolanie zmianę przepisów prawa karnego, dopiero co uchwalone prawo wprowadzające kary za cofanie liczników w samochodach wypada z nowej wersji Kodeksu. To dlatego, że posłowie głosujący pod presją czasu za zmianą ustawy Kodeks karny nie mieli czasu przeczytać, za czym podnoszą rękę!

Z cofaniem liczników lepiej się wstrzymać, zwłaszcza że być może już wkrótce znów będzie legalne.
Auto Świat
Z cofaniem liczników lepiej się wstrzymać, zwłaszcza że być może już wkrótce znów będzie legalne.
  • Kary za cofanie liczników mają obowiązywać od 25 maja 2019 roku na podstawie Ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny z 15 marca 2019
  • Tymczasem kolejna nowelizacja Kodeksu karnego, uchwalona przez Sejm 16 maja, usuwa kary za cofanie liczników

Dopiero co wprowadzone kary za cofanie liczników w samochodach wypadają z Kodeksu karnego. Być może będą obowiązywać tylko do zakończenia procedury wprowadzania w życie nowej ustawy – czyli do podpisu prezydenta. To błąd spowodowany absolutnie skandaliczną procedurą uchwalania ustaw pod osłoną nocy.

Co się w ogóle stało?

Film Tomasza Sekielskiego dotyczący pedofilii wśród księży miał premierę 11 maja. Początkowo zignorowany dokument, z każdą godziną nabijał licznik w serwisie YouTube. Podczas gdy kolejne miliony widzów oglądały wstrząsający film i sprawy nie dało się już bagatelizować, w kręgach polityków PiS zapadła decyzja: pod pretekstem walki z pedofilią, wprowadzamy przygotowaną już dawno, mocno kontrowersyjną wersję Kodeksu karnego.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak to się odbyło?

Jeszcze 13 maja do przygotowanego wcześniej projektu Ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny trafiają dopisane na szybko przepisy o pedofilii (na marginesie: zdaniem niektórych karnistów wyłączające właśnie ze ścigania niektóre przestępstwa powiązane z tym procederem) – by uzasadnić głosowanie całej ustawy, a jednocześnie wykazać oczekiwane przez wielu ludzi działanie przeciwko osobom krzywdzącym dzieci. Niestety, wersja, na której pracowano, powstała jeszcze przed wprowadzeniem zmian dotyczących ścigania oszustów cofających liczniki samochodowe. O cofaniu liczników mówi obowiązujący od 25 maja 2019 r. art. 306a Kodeksu karnego:

Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…).

Osoby, „wykańczające” nowy Kodeks karny nie wiedziały jednak o artykule 306a KK (prawdopodobnie projekt był szykowany znacznie wcześniej i czekał na okazję, by go przegłosować) i w jego miejsce tworzą nowy art 306a:

Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 par. 1 lub 2, art. 296a par. 1, art. 297 par. 1 lub 2 (…) w stosunku do mienia o wartości większej niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 lat do 20. (...)

A gdzie podziały się kary za zmianę wskazań drogomierza? Zginęły!

Ustawę o zmianie Kodeksu karnego wprowadzano tak:

  • 14 maja – Projekt wpłynął do Sejmu
  • 14 maja – Skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu
  • 15 maja – I czytanie na posiedzeniu Sejmu, skierowano do Komisji Ustawodawczej. Praca w komisjach. Jeszcze tego samego dnia sporządzono sprawozdanie komisji
  • 16 maja – II czytanie na posiedzeniu Sejmu. Projekt skierowano do komisji. Sprawozdanie komisji
  • 16 maja – III czytanie na posiedzeniu Sejmu. Decyzja: uchwalono
  • 17 maja – Ustawę przekazano Senatowi
  • 20 maja – Ustawę przekazano prezydentowi

Czy w ciągu trzech dni wszyscy posłowie pracujący nad drukiem o objętości 46 stron, pełnym paragrafów, odniesień oraz zmian w jednej z najważniejszych państwowych ustaw, mieli czas, by się z tym materiałem zapoznać? Nie dano szans rozsądnym prawnikom na zrecenzowanie projektu, bo ci nie zgodziliby się zrobić tego w ciągu 3 dni.Czy ktoś choć raz przeczytał ten tekst ze zrozumieniem? Czy ktoś to przemyślał? Raczej nie. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 263 posłów, głównie PiS.  Prezydent podpisze ustawę i po trzech miesiącach znów będzie można bezkarnie cofnąć licznik.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków