To dla naszych sąsiadów duża zmiana, sieć Benzina jest bowiem liderem na ich rynku paliwowym. Od 2018 r. w całości należy do koncernu PKN Orlen, który jest właścicielem spółki petrochemicznej Orlen Unipetrol. Benzina Orlen na terenie Czech ma 421 stacji, co przekłada się na 25,2-procentowy udział w sprzedaży detalicznej paliw. Kierowcy znają jednak ten szyld także na Słowacji – tu Benzina ma 20 punktów.

Marcin Prokop testuje elektrycznego Jaguara I-Pace

Benzina stanie się teraz Orlenem

Wszystkie te obiekty przejdą teraz zapowiadany rebranding i będą występować pod polską nazwą Orlen. Koncern poinformował, że dziesięć pierwszych stacji ze znanym nam orłem w logo pojawi się na Słowacji już w październiku tego roku, zaś w grudniu dołączy do nich osiem punktów zlokalizowanych na terenie Czech. Na stacjach wciąż pozostanie ślad po Benzinie, ale polskie logo i nazwa będą dominujące (np. na pylonach cenowych).

Spółka pod nazwą Benzina powstała 1 kwietnia 1958 r. podczas reformacji gospodarczej na terenie Czech. Od czerwca 2004 r. na podstawie umowy z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej PKN Orlen był większościowym akcjonariuszem (94,03 proc.) holdingu Unipetrol, a od 2018 r. jest jedynym.

Oprócz Benziny do holdingu włączone zostały jeszcze spółki: Ceska Rafinerska (przetwórca ropy naftowej), Paramo (producent paliw i olejów) oraz Chemopetrol (dostawca tworzyw sztucznych i półproduktów).

PKN Orlen posiada też swoje stacje w Niemczech i na Litwie, gdzie planowane są podobne zmiany, mające na celu ujednolicenie wizerunku sieci poza granicami Polski.