Jak co roku, w „okresie komunijnym”, wyraźnie rośnie zainteresowanie quadami. Od kilku lat to popularny prezent z okazji tej uroczystości. Niestety, konsekwencją takich prezentów coraz częściej są poważne wypadki z udziałem dzieci. Z tego powody sprawą zainteresowali się posłowie, którzy wezwali Ministra Infrastruktury, by doprecyzował wszelkie wymagania stawiane właścicielom czterokołowców. Ministerstwo odpowiada, że wszystko, co należy, zostało już zrobione, a my przypominamy, jakie zasady aktualnie obowiązują.

Do jakiej kategorii zaliczamy quady?

Quady zalicza się do kategorii czterokołowców. Tu jednak rozdziela się je na dwie kategorie. W zależności od masy pojazdu i jego osiągów prawo dzieli je na czterokołowce i czterokołowce lekkie:

- Czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a jego prędkość maksymalna ograniczona jest do 45 km/h.

- Czterokołowiec to pojazd samochodowy inny niż samochód osobowy i ciężarowy, przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, którego masa własna nie przekracza 550 kg, a w przypadku pojazdu do przewozu osób – 400 kg.

Kto może prowadzić małego quada?

Małymi quadami, które zaliczane są do czterokołowców lekkich, mogą jeździć już 14-latkowie. Jednak w tym przypadku najmłodsi muszą zdobyć prawo jazdy kategorii AM, która niezbędna jest także do prowadzenie motorowerów.

Kurs można rozpocząć (za zgodą rodziców) na 3 miesiące przed osiągnięciem wieku uprawniającego do odbioru prawka. Kurs podstawowy to 5 godzin praktyki i 5 godzin (lekcyjnych – po 45 minut) teorii. Taki kurs trwa krótko i kosztuje niewiele – od ok. 400 zł.

Pojazdami takimi po drogach publicznych mogą jeździć osoby starsze posiadające prawa jazdy wyższych kategorii niż AM: A1, A2, A, T, B1, B i wyższych.

Kto może prowadzić dużego quada?

Większymi quadami, zaliczanymi do kategorii czterokołowców, po drogach publicznych mogą jeździć 16-latkowie, pod warunkiem, że zdobędą prawo jazdy kategorii B1. Podobnie, jak w przypadku prawa jazdy AM, kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku. Kurs praktyczny to co najmniej 30 godzin zegarowych, a teoria to minimum 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut). Taki kurs kosztuje mniej więcej tyle, co „dorosłe” prawo jazdy kat. B. Jazdy z reguły odbywają się na tzw. mikrosamochodach, ale można szkolić się też na „prawdziwym” quadzie. Duże quady mogą także prowadzić także osoby posiadające prawo jazdy kat. B.

Gdzie można jeździć quadami?

Quadami można poruszać się po drogach publicznych, pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień, ubezpieczenia OC i wcześniejszego zarejestrowania samego pojazdu. Wyjątkiem jest zakaz wjazdu na autostrady i drogi ekspresowe. Także warto zapomnieć o przejażdżkach po lesie (po za drogą publiczną), parkach czy plażach. Wjazd w takie miejsca quadem może zakończyć się mandatem do wysokości tysiąca złotych.

Z kolei na terenie prywatnym, na quada teoretycznie może wsiąść każdy, nawet dziecko poniżej 14 roku życia. Tu trzeba jednak mieć świadomość, że nie każde dziecko poradzi sobie z jazdą takim pojazdem. Po prostu trzeba zachować zdrowy rozsądek, aby nie doprowadzić do tragedii. Warto pamiętać, że za dziecko odpowiada jego pełnoletni opiekun.