- Instytut Badawczy Dróg i Mostów przystępuje do rewizji zasad instalowania sygnalizacji świetlnej
- Badania mają sprawdzić m.in. czy obecność sekundników przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i płynności jazdy
- Projekt zakłada aktualizację obecnych przepisów oraz wprowadzenie nowych standardów dla sygnalizatorów
Sekundniki to urządzenia odliczające czas do zmiany świateł, które od 2017 r. są dopuszczalne w polskim prawie drogowym. Drogowcy zbadają, czy ich obecność na skrzyżowaniach faktycznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa oraz płynności jazdy, co może stanowić kluczowy element w projektowaniu nowych rozwiązań sygnalizacyjnych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoZbadają sygnalizację świetlną i wpływ sekundników na ruch
Urządzenia odmierzające czas mogą zostać wdrożone przez odpowiednie organy zarządzające ruchem w danym rejonie. Niestety, poza zaletami sekundników, argumentem przeciwko jest zachowanie kierowców, którzy, widząc, że zaraz skończy się światło zielone, przyspieszają. Niekiedy też rezygnuje się z sekundników, argumentując to brakiem kompatybilności z systemami inteligentnego zarządzania ruchem na konkretnych skrzyżowaniach.
Być może niedługo takie argumenty już nie będą istotne, bowiem projekt zakłada gruntowną analizę i aktualizację obecnych przepisów, uwzględniając najnowszą wiedzę i dobre praktyki w dziedzinie zarządzania ruchem drogowym. Opracowane zostaną również nowe "wzorce i standardy" dla sytuowania sygnalizatorów, które mają na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa na drogach.
- Przeczytaj także: Jest kolejny. Myślał, że to zwykłe ograniczenie prędkości, dostał 2,5 tys. zł mandatu
Zmiany mają odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby
Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że w procesie kształtowania przyszłych regulacji uwzględniane są opinie i sugestie zainteresowanych stron. To podejście ma na celu zapewnienie, że wprowadzane zmiany będą odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby użytkowników dróg oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie inżynierii ruchu drogowego.
Wszystkie te działania mają jeden wspólny cel: zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czy nowe wytyczne okażą się skutecznym narzędziem w osiągnięciu tego celu? Odpowiedź na to pytanie nadejdzie wraz z wynikami badań i wdrożeniem proponowanych zmian.
- Przeczytaj także: Wielkie kraty stanęły nad polskimi drogami. Czy jest się czego bać?