W posiedzeniu zorganizowanym przez KRBRD wzięli udział m.in. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk, który jest przewodniczącym Krajowej Rady i powołany na zastępcę przewodniczącego Zbigniew Rapciak. Zebrani dyskutowali o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działaniach realizowanych w 2007 roku.

W minionym roku w Polsce liczba wypadków drogowych wzrosła o 6%, a na drogach zginęło o 340 osób więcej niż w 2006 r. W pierwszym półroczu przy dobrych warunkach atmosferycznych i suchej nawierzchni zginęło blisko pół tysiąca osób więcej niż w okresie mroźnej zimy. Główne przyczyny tej sytuacji to niska kultura jazdy i powszechne lekceważenie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych dotyczących prędkości jazdy, zakazu jazdy po spożyciu alkoholu, ale także niska jakość infrastruktury drogowej. Sieć dróg w obszarach zabudowanych była przewidziana na mniejszy ruch niż ten, który odbywa się obecnie. Zaprojektowana jest również zgodnie z poprzednimi trendami, przez co nie spełnia współczesnych standardów bezpieczeństwa. Przez centra miast i osiedla często odbywa się ruch tranzytowy, który jest przyczyną wielu zagrożeń. To dlatego Polska nadal jest krajem o niespotykanie wysokim zagrożeniu niechronionych uczestników ruchu drogowego.

KRBRD wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, prowadzi systematyczne działania mające na celu podnoszenie poziomu wiedzy użytkowników dróg oraz wspiera akcje służące bezpieczeństwu na drogach. W wyniku pilotażowego programu Drogi Zaufania, podjętego przez GDDKiA od lipca 2007 r. na drodze krajowej nr 8, liczba śmiertelnych ofiar wypadków na krajowej ósemce spadła o 30%. W bieżącym roku programem tym objętych zostanie kolejnych osiem dróg krajowych, a Ministerstwo Infrastruktury przeznaczy na tę akcję 250 mln.

Realizowane są także dwa inne projekty, Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach samorządowych i Program Uspokojenia Ruchu. Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych realizowany jest od 2005 roku. Do 31 grudnia 2007 roku we wszystkich województwach udało się zrealizować 205 projektów, co stanowi 53 % wszystkich przewidzianych zadań. Nakłady Inwestycyjne wyniosły blisko 150 mln zł. Po pierwszym roku funkcjonowania Programu, liczba wypadków w przebudowanych miejscach na terenie całego kraju spadła o 66%. Drugą inicjatywą mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach jest Program Uspokojenia Ruchu. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wyegzekwowanie jazdy z przepisową prędkością oraz rozpropagowanie wiedzy i dobrych praktyk z zakresu uspokojenia ruchu. Całkowita wartość Programu jest szacowana na 260 mln euro. Będzie on realizowany na zasadzie współpracy pomiędzy Ministrem Infrastruktury, wojewodami i jednostkami samorządu terytorialnego. Wybór zadań nastąpi w drodze konkursu w oparciu o kryteria ogłoszone przez Ministerstwo Infrastruktury po podpisaniu umowy pożyczki z EBI, które może nastąpić na początku 2009 r.