• Nawigacja na bieżąco będzie porównywać trasy i informować o dystansie i oszczędności czasu
  • Z nowej funkcji w pierwszej kolejności skorzystają użytkownicy telefonów z systemem Android
  • W pierwszym kwartale 2018 roku nowa funkcja pojawi się dla użytkowników NaviExpert korzystających z telefonów iPhone i tabletów iPad

Nawigacja z informacjami o korkach aktualizowanymi na bieżąco – oto rozwiązanie cenione przez kierowców. Z tym wiąże się pewna funkcja: nawigacja w trakcie podróży może zmienić trasę, gdy okaże się, że znajdzie lepszą drogę. I tu zwykle zaczynają się schody, szczególnie gdy mamy własne preferencje i ulubione drogi. Co wówczas zrobić?

Adam Bąkowski, szef NaviExpert wyjaśnia – „Zauważyliśmy, że część użytkowników ma ograniczone zaufanie do tego, co proponujemy. Widać to szczególnie wtedy, kiedy aplikacja rekomenduje inną drogę, niż ta, do której kierowca jest przyzwyczajony. Te, często nieoczywiste, rekomendacje wynikają z precyzyjnej analizy tego, co się dzieje na drogach – natężenia ruchu, zablokowanych odcinków przez np. wypadki etc. Oczywiście – do tej pory kierowca mógł nam wierzyć na słowo bądź jechać po swojemu. Teraz może powiedzieć: sprawdzam. Dzięki nowej funkcji wie, z jaką stratą lub zyskiem będzie się wiązało wybranie innej drogi. I to on podejmuje świadomie decyzję. Może być również i tak, że oszczędność kilku lub kilkunastu minut będzie miała dla niego mniejsze znaczenie niż to, że pojedzie swoją ulubioną trasą”.

Nowa funkcja przeliczania tras na żywo w NaviExpert. Otrzymamy informacje o oszczędności czasu i zmianie dystansu
Nowa funkcja przeliczania tras na żywo w NaviExpert. Otrzymamy informacje o oszczędności czasu i zmianie dystansu

W trakcie podróży na ekranie telefonu pojawią się zatem dodatkowe informacje o rekomendowanej zmianie trasy (podobne wskazówki stosuje także Google). Dowiemy się, ile czasu zaoszczędzimy oraz o ile wydłuży lub skróci się droga. Wybór zależy oczywiście od nas. Nie musimy nawet niczego zatwierdzać. Wystarczy tylko jechać dalej, by program automatycznie poprowadził zgodnie z obranym kierunkiem jazdy.

W trakcie pierwszych jazd NaviExpert kilka razy proponował nowe trasy na dystansie 100 km. O ile ignorowaliśmy propozycje, dzięki którym można zaoszczędzić zaledwie pół minuty, o tyle posłuchaliśmy wskazówek, gdy można było zaoszczędzić więcej czasu. Było warto, szczególnie gdy okazało się, że tuż pod Warszawą znaleźliśmy dogodny skrót z nawierzchnią w doskonałym stanie.

Z nowej funkcji w nawigacji NaviExpert można już korzystać. O ile korzystacie z programu w urządzeniu z systemem Android i na bieżąco aktualizujecie aplikację. Na nową funkcjonalność w przypadku sprzętu Apple (iPhone, iPad) trzeba będzie poczekać. O rozwiązaniu dla Windows Phone ani słowa - i zapewne tak już zostanie.