Wiele osób zadaje pytanie na forach internetowych, czy zielony listek jest obowiązkowy dla nowych kierowców. Nowelizacja przepisów jeszcze nie obowiązuje, a eksperci wskazują, że ten zapis będzie wdrożony. Ale w odległej przyszłości. Zielony listek cały czas jest dostępny dla kierowców, którzy chcą oznaczyć swój pojazd i jest dobrowolny.

Ale to już było i nie wróci więcej?

Wielu kierowców nie wie, że obowiązek posiadania takiego elementu na szybie, jak zielony listek funkcjonował w latach 1974-1975. Wówczas, naklejka była obowiązkowym elementem dla kierowców, którzy zobligowani byli do przemieszczania się z tym oznakowaniem przez rok od uzyskania prawa jazdy. W latach 2010-2021, wiele razy w mediach pojawiał się temat zielonego listka, niestety tylko w teorii. W praktyce zielony listek nie jest obowiązkowy aż do 2021 r. i nadal dokładnie nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie kierowców.

Zielony listek oznacza wprowadzenie nowych zasad w kodeksie

Chociaż wciąż nie ma oficjalnej informacji, kiedy zielony listek stanie się "must have" dla świeżo upieczonych kierowców, to pojawiło się sporo informacji odnośnie tego, jak będzie on wykorzystywany i egzekwowany. Każdy kierowca, który odbierze prawo jazdy, będzie musiał nakleić zielony listek w miejscu, w którym będzie on widoczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Posiadanie symbolu zielonego listka dla młodych adeptów motoryzacji będzie wiązało się także z ograniczeniami prędkości. W terenie zabudowanym aktualnie prędkość maksymalna wynosi 50 km/h. Poza terenem zabudowanym, kierowcy z zielonym listkiem na szybie będą mogli poruszać się z prędkością 80 km/h, a na trasach szybkiego ruchu i autostradach – 100 km/h.

Jeszcze więcej ograniczeń dla bezpieczeństwa nowych kierowców

Zielony listek i ograniczenia prędkości nie będą jedynymi regulacjami, których mogą się spodziewać świeży posiadacze prawa jazdy. Zarys nowych przepisów w 2022 roku określa, że niedoświadczeni kierowcy nie będą mogli przez osiem miesięcy po uzyskaniu uprawnień podejmować pracy w charakterze kierowcy kategorii B. Wiele młodych osób tuż po ukończeniu 18. roku życia planuje podjęcie pracy w charakterze kierowcy-dostawcy lub kuriera. Prawdopodobnie, w 2022 r. nie będzie to już tak łatwe i szybkie do osiągnięcia.

Zielony listek a edukacja obowiązkowa

Jak sugerują pierwsze informacje odnośnie zmiany przepisów dotyczących nowych kierowców, osoby, które uzyskają prawo jazdy, będą musiały od 4. do 8. miesiąca odbyć obowiązkowe zajęcia teoretyczne. Specjalny kurs dla młodych kierowców z zielonym listkiem ma trwać 2 godz. i kosztować około 100 zł. Ponadto młodych kierowców może objąć także zapis warunkujący, że będą musieli oni przejść szkolenie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy w formie 1 godz. z instruktorem.

Mimo że aktualnie zielony listek nie obowiązuje, bardzo ważne jest, by jeździć ostrożnie i szanować innych uczestników ruchu. Dzięki takiej postawie unikniemy wielu przykrych konsekwencji dla naszego życia, zdrowia, jak i portfela.