Z naklejką „Check OK” wszyscy czekają już na oficjalny start, który poprzedzi oficjalna prezentacja wszystkich uczestników. Ostatecznie 295 pojazdów przeszło Badanie Techniczne. Wśród nich: 115 motocykli, 39 quadów, 87 samochodów i 54 ciężarówki.

W sobotę, 3 stycznia 2015 r. z Plaza de Mayo przed pałacem prezydenta Argentyny - Casa Rosada - startuje 37. Dakar Rally. Następnego dnia rajdowa karawana przejedzie pierwszy etap z Buenos Aires do Villa Carlos Paz ze 175-kilometrowym odcinkiem specjalnym. Załogi samochodowe mają oes krótszy o 5 km

Polacy, po niezwykle udanym Rajdzie Dakar 2014, chcieliby poprawić swoje dotychczasowe najlepsze wyniki. Trzech kierowców samochodów liczy na miejsce w pierwszej dziesiątce. To Krzysztof Hołowczyc, którego będzie wspierał debiutujący w tym maratonie, francuski pilot mieszkający w Polsce – Xavier Panseri. Orlen Team postawił na dwie załogi w kategorii samochodów. Marek Dąbrowski, który po nieplanowanej decyzji stracił swojego dotychczasowego pilota Jacka Czachora, będzie wspierany przez doświadczonego Marka Powella, Brytyjczyka mieszkającego od lat w Dubaju. Adam Małysz, który z Rafałem Martonem przesiedli się do buggy SMG, nie wyobrażają sobie miejsca na mecie poza pierwsza dziesiątką. Miejsce w pierwszej trzydziestce jest celem załogi NeoRide – Piotr Beaupre i Jacek Lisicki.

O zwycięstwo z koalicją południowoamerykańskich quadowców, którzy wygrywają tutaj od 2009 roku, będzie walczył Rafał Sonik. Polak ma na swoim koncie drugie miejsce z Dakaru 2014 oraz dwa trzecie oraz czwarte i piąte. Do tego dodać należy trzykrotne zdobycie Pucharu Świata.

W kategorii motocykli zobaczmy aż pięciu Polaków. Kuba Przygoński będzie chciał poprawić swoje szóste miejsce z Dakaru 2014. Na trasie będzie wspierany przez czterech debiutantów – Dariusza Piątka, Pawła Stasieczka, Michała Hernika i Macieja Berdysza.

W kategorii ciężarówek polsko-czeska załoga Lotto Team - Robert Szustkowski/Jarosław Kazberuk/Filip Škrobánek, którzy stanowią załogę fabrycznej Tatry Jama. Po raz kolejny mechanikiem pokładowym Gerarda de Rooya będzie Darek Rodewald, mieszkaniec Holandii pochodzący z Olesna. To jedyna załoga, która w ciągu ostatnich sześciu lat pokonała fabryczny zespół Kamaza.

Dakar 2015 – 1. etap: Buenos Aires – Villa Carlos Vaz

Motocykle – quady – ciężarowki: odcinki dojazdowe – 663 km, odcinek specjalny – 175 km

Samochody: odcinki dojazdowe – 663 km, odcinek specjalny – 170 km

Rajd Dakar 2015 - trasa 1. etapu Foto: Auto Świat
Rajd Dakar 2015 - trasa 1. etapu

Organizatorzy spodziewają się szybkiej jazdy. Trasa o różnej nawierzchni z ostrymi zakrętami i podjazdami. Zawodnicy będą tutaj mieli dobrą rozgrzewkę.