Volkswagen stawia na napęd elektryczny – jesienią 2016 na salonie w Paryżu pokazał pierwsze wcielenie koncepcyjnego samochodu I.D. – teraz chce zaprezentować kolejną wersję.

Inżynierowie opracowali specjalną platformę modułową do budowy aut elektrycznych MEB. Można na niej tworzyć rozmaite warianty nadwoziowe oraz stosować różne koncepcje napędu. Najnowszy koncepcyjny, elektryczny Volkswagen napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi – napęd przenoszony jest na 4 koła.

Elektryczny VW I.D. jest tak zaprojektowany, aby w przyszłości mógł być autem autonomicznym, czyli poruszać się samodzielnie, bez udziału kierowcy. Jeśli prowadzący zechce przejść w tryb jazdy autonomicznej, wystarczy, że przyciśnie znaczek z logo VW na kierownicy – koło kierownicy wysunie się wówczas w deskę rozdzielczą, a funkcję kierowcy przejmą systemy elektroniczne. Sterowaniem samochodu zajmą się układy automatyczne wykorzystujące dane z laserowych skanerów, ultradźwiękowych i radarowych czujników, kamer monitorujących otoczenie pojazdu.

Wnętrze Volkswagena przyszłości jest obszerne, wyposażone w liczne urządzenia multimedialne, pozwalające na korzystanie nie tylko z muzyki czy filmów z sieci, lecz także zapewniające dostęp do szybkiego internetu.

Volkswagen nie udostępnił zdjęć nowego auta koncepcyjnego, jego premera odbędzie się 8 stycznia 2017 r. Pewne wyobrażenie o elektrycznym VW I.D. dają zdjęcia koncepcyjnego I.D. zaprezentowanego jesienią 2016 r. na salonie w Paryżu (zamieszczamy je w galerii).