Porównanie tych dwóch konkurentów przeprowadzili nasi czescy koledzy z redakcji auto.cz. Oba modele należą do najchętniej kupowanych w swojej klasie, ale coraz częściej nabywcy decydują się na wybór tańszej i lepiej wyposażonej Škody Superb. Nawet mówią to sami Niemcy!

Pierwszym etapem porównania jest design i wymiary zewnętrzne oraz pojemność bagażnika. Te konkurencję wygrywa zarówno Superb w wersji sedan jak i kombi. Natomiast co do oceny wyglądu obu aut, to zdania jak zwykle w takich przypadkach są podzielone. Każdy bowiem ma swojego amatora.

Pierwsza nowa generacja Škody Superb powstała na bazie platformy VWPassata B5 i Audi A4 (B5). Natomiast VW Passat B6 zbudowany został na platformie koncernowej VW PQ46. Te same podstawy ma najnowsza generacja niemieckiego lidera. W rzeczywistości oznacza to, iż najnowszy Volkswagen Passat ma niemalże identyczne wymiary jak poprzednik.

Škoda Superb i VW Passat - porównanie podstawowych wymiarów
Model Škoda Superb VW Passat
Długość [mm] 4838 4769
Szerokość [mm] 1817 1820
Wysokość [mm] 1462 1472
Rozstaw osi [mm] 2761 2712
Pojemność bagażnika [l] 595 565

Natomiast Škoda Super jest o 7 cm dłuższa i ma o 5 cm większy rozstaw osi. Pojemność bagażnika Passata w wersji sedan zwiększyła się o 80 litrów, a wersji kombi o 90 litrów. Superb jest pod tym względem liderem swojego segmentu.

Škoda Superb Combi i VW Passat Variant - porównanie podstawowych wymiarów
Model Škoda Superb Combi VW Passat Variant
Długość [mm] 4838 4771
Szerokość [mm] 1817 1820
Wysokość [mm] 1510 1516
Rozstaw osi [mm] 2761 2712
Pojemność bagażnika [l] 633/1865 603/1731

Nowy Volkswagen Passat naszym zdaniem ma dynamiczniejsze kształty od Superba i pod tym względem prezentuje się bardziej luksusowo. Czeski konkurent w wersji sedan ma ważny argument w postaci systemu TwinDoor, który zdecydowanie podnosi funkcjonalność bagażnika.

Passat ma już dzienne światła diodowe, a Superb wciąż pozostaje przy standardowych żarówkach. Tylna część nadwozia bardziej podoba nam się w Superbie, który w porównaniu z Passatem ma ładniejsze światła zespolone.

Oba porównywane samochody produkowane są również w wersji kombi. Tutaj profil Superba jest zdecydowanie ładniejszy od bardziej kanciastego Passata. Tylna część niemieckiego konkurenta stanowi rozwinięcie wersji sedan, a czeska konkurencja postawiła na indywidualizację. Tutaj też punktuje Superb.

Na zewnątrz dostrzegliśmy wiele istotnych różnic, ale wnętrza są już niespodziewanie bardzo do siebie podobne. Podstawowe elementy deski rozdzielczej są identyczne, a różnic musimy poszukiwać tylko w detalach – uchwyt drzwi, dysze klimatyzacji, koło kierownicy czy grafika wyświetlacza.

Ważnym argumentem jest cena i wyposażenie standardowe, a to przemawia za wyborem Škody Superb.

I jak to zwykle bywa – każdy z porównywanych modeli ma swoich zwolenników i przeciwników.

Źródło: auto.cz