W przyszłości będzie to najkrótsze połączenie drogowe z centrum kraju aż do Lublina i Chełma. W założeniu ta trasa ma ułatwić przejazd pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą Polski, a szerzej pomiędzy krajami Unii Europejskiej (UE) i Ukrainą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Droga S12 — przygotowania do budowy trasy w woj. mazowieckim

Droga ekspresowa S12, bo o niej mowa, swój początek będzie miała u zbiegu z autostradą A1 tuż obok Piotrkowa Trybunalskiego i przez Sulejów, Opoczno, Radom, Lublin oraz Chełm będzie prowadziła do przejścia granicznego w Dorohusku. Już dzisiaj kierowcy mogą korzystać z 94 km drogi S12 w woj. lubelskim — od Puław do Piask — a na etapie realizacji jest 70 km z 75 km dalszego odcinka, który prowadzi do granicy z Ukrainą.

Lokalizacja odcinka S12 Przysucha — Wieniawa na mapie woj mazowieckiego Foto: GDDKiA
Lokalizacja odcinka S12 Przysucha — Wieniawa na mapie woj mazowieckiego

W cierpliwość muszą uzbroić się kierowcy, którzy chcieliby korzystać z drogi S12 w woj. mazowieckim. Za kilka dni zostaną opublikowane szczegóły dotyczące przetargu na projekt i budowę fragmentu od Przysuchy do Wieniawy, którego długość wyniesie 14,7 km. Kilka tygodni wcześniej GDDKiA ogłosiła już przetarg na odcinek od granicy woj. łódzkiego do Przysuchy. Łączna długość obu fragmentów to niemal 30 km.

Droga S12 ma być komfortowa i bezpieczna

Efektem prac projektowych i budowlanych będzie dwujezdniowa droga ekspresowa. Na obu jezdniach wyznaczone będą po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m oraz pas awaryjny. Pomiędzy jezdniami przewidziano pas rozdziału o szerokości co najmniej 5 m. Na trasę w przyszłości będzie można wjechać na jednym z dwóch węzłów dostępnych na tym odcinku, tj. Przysucha i Wieniawa.

Jak wyjaśnia GDDKiA, w ramach prac "przebudowane zostaną w niezbędnym zakresie wszystkie drogi lokalne, które będą kolidowały z nową trasą, tak aby przywrócić naruszone połączenia drogowe i przywrócić dojazdy do posesji. Pojawią się nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczone dla pieszych i rowerzystów, a także liczne inne obiekty inżynierskie oraz systemy odwonienia i urządzenia ochrony środowiska".