Tak, tak, to nie żart. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wprowadziła na drogach nietypowe jak na polskie standardy rozwiązanie. Teraz drogowcy zamierzają uzyskać odpowiedź, czy faktycznie jest ono dla kierowców przydatne i pomocne. W tym celu GDDKiA zachęca do wypełnienia specjalnej ankiety.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu przyczyną tragicznych wypadków

Ruch ze strony GDDKiA jest odpowiedzią na daleki od ideału stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Generalna dyrekcja, przywołując dane opublikowane przez Komendę Główną Policji, przypomina, że tylko w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu doprowadziła do 530 wypadków drogowych, w których zginęły 52 osoby, a 648 zostało rannych.

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu ma być nowe oznakowanie stosowane na polskich drogach. GDDKiA przypomina, że w grudniu 2022 r. do Ministra Infrastruktury przekazano "projekt zmian do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach".

Numery dróg i nazwy miejscowości wymalowane na... jezdni

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w projekcie była możliwość umieszczania numerów dróg na pasach ruchu w tych miejscach, w których skomplikowany układ drogowy mógł utrudniać wybór właściwego pasa. Mowa tu m.in. o wielopasowych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych.

Aby zminimalizować utrudnienia związane z wyborem odpowiedniego pasa ruchu, na wybranych odcinkach dróg krajowych GDDKiA zastosowała doświadczalnie oznakowanie poziome, które informuje o numerze drogi, do której prowadzi dany pas ruchu. Ponadto na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich na pasach pojawiły się także informacje o miejscowości kierunkowej.