Już na dobre zaczęły się prace przy budowie ponad 11-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Babica — Jawornik. Po zakończeniu inwestycji i połączeniu jej z pozostałym fragmentami korytarza drogowego Via Carpatia kierowcy zyskają możliwość szybkiego, komfortowego i bezpiecznego dojazdu z północno-wschodniej Polski aż do granicy polsko-słowackiej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Droga ekspresowa S19 — pierwsze prace na odcinku Babica — Jawornik

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała plac budowy wykonawcy, który w pierwszej kolejności przeprowadzi rozpoznanie saperskie terenu. Później wykonana zostanie niezbędna inwentaryzacja i wytyczenie geodezyjne, powstaną również drogi techniczne oraz składy materiałów.

 Po uzyskaniu decyzji ZRID dla odcinka drogi ekspresowej S19 Babica — Jawornik teraz ruszyła budowa trasy Foto: GDDKiA
Po uzyskaniu decyzji ZRID dla odcinka drogi ekspresowej S19 Babica — Jawornik teraz ruszyła budowa trasy

Wykonawca musi także przygotować teren pod budowę przyszłej drogi S19. Oznacza to konieczność przeprowadzenia wycinki zadrzewionych i zakrzaczonych terenów, a także przeprowadzenie prac archeologicznych. Wkrótce powinny zacząć się również pierwsze prace ziemne — odhumusowanie terenu — i roboty mostowe polegające, w efekcie których pojawią się fundamenty pod podpory mostów.

Droga S19 — estakada poprowadzona na filarach o wysokości ok. 80 m

Po zakończeniu budowy odcinka S19 Babica — Jawornik kierowcy zyskają dwujezdniową drogę ekspresową z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym na każdej z nich. Inwestycja przewiduje również budowę węzła Żarnowa — Strzyżów, który jak informuje GDDKiA, zlokalizowany będzie w rejonie miejscowości Strzyżów.

Zgodnie z projektem na 11-kilometrowym odcinku pojawią się również obiekty inżynierskie. Osiem estakad wybudowanych zostanie na wysokich podporach, a największa z nich, o długości ok. 1,1 km, będzie poprowadzona na filarach o wysokości ok. 80 m. Ponadto w planach jest budowa pięciu wiaduktów oraz czterech przejść dla zwierząt.

Kiedy pojedziemy gotowym odcinkiem S19 Babica — Jawornik?

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do Jawornika powstaje w systemie Projektuj i buduj. "Zgodnie z podpisaną umową, roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone w ciągu 26 miesięcy, tj. we wrześniu 2026 r." — informuje GDDKiA. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, tj. od 1 grudnia do 31 marca).

Budowany 11-kilometrowy odcinek jest fragmentem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który w woj. podkarpackim będzie miał ok. 169 km długości, a na terenie Polski ok. 700 km. W skład korytarza wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 oraz S19 i prowadzą od polsko-litewskiego przejścia granicznego w Budzisku do polsko-słowackiego przejścia w Barwinku. Trasa połączy Europę Północną i Południową.