Sieć dróg ekspresowych i autostrad z roku na rok powiększa się, dzięki czemu jazda po naszym, kraju staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza. W 2018 roku udostępniono łącznie 321,4 km dróg ekspresowych i krajowych, a wśród nich m.in. tak ważne fragmenty, jak np. obwodnica Radomia (droga S7), „ekspresówka” z Warszawy do Białegostoku (czyli S8), czy też droga S7 w województwie pomorskim (szybszy dojazd do Trójmiasta). W 2019 roku zakończą się kolejne ważne inwestycje. W sumie może to być nawet ponad 400 km nowych dróg ekspresowych i autostrad. Oczywiście ostateczne daty zależą od wielu czynników i niektóre z nich – np. przez nagłe zmiany w projektach albo konieczność wykonania badań archeologicznych – mogą się opóźnić. Tego jednak nie da się przewidzieć. Jakie zatem drogi pojawią się mapie Polski w 2019 roku, zgodnie z obecnym harmonogramem?

Autostrada A1

Na tę drogę czekają mieszkańcy wielu regionów Polski, bowiem A1 to jedyna autostrada biegnąca z północy na południe, połączy zatem m.in. region śląski z Bałtykiem. W połowie 2019 roku planowane jest udostępnienie czterech odcinków od Pyrzowic aż do Rząsawy. To w sumie niemal 60 km nowej drogi, dzięki której kierowcy unikną jazdy zatłoczoną, starą „jedynką”. Nowa autostrada pozwoli też ominąć Częstochowę.

 A1 Foto: GDDKiA
A1

S3 z Nowej Soli do Legnicy

Pierwotnie odcinek ten miał być ukończony w 2018 roku, lecz ostatecznie przed Nowym Rokiem udało się udostępnić kierowcom tylko jego fragment. Całość tej 14-kilometrowej trasy zostanie ukończona w drugim kwartale 2019 roku.

S5

W drugiej połowie 2019 roku ma być otwartych około 30 km drogi ekspresowej z miejscowości Białe Błota do Jaroszewa – to kolejny fragment trasy, która połączy Poznań z Bydgoszczą, a docelowo ułatwi dojazd mieszkańcom Poznania i Wrocławia do Trójmiasta. Wcześniej, jeszcze w pierwszym kwartale 2019 roku, ma być udostępniony liczący 16 km fragment drogi S5 z Kościana do Radomicka. To z kolei ułatwi dojazd z Wrocławia do Poznania. 

 S5 Foto: GDDKiA
S5

S6

Wiele nowy dróg powstaje nad morzem. Między pierwszym a trzecim kwartałem 2019 roku kierowcy zyskają aż 80 km drogi od podszczecińskiego Goleniowa aż do Kołobrzegu (obwodnica Nowogardu już jest gotowa). Pod koniec 2019 roku ma być też udostępniony liczący 24 km fragment drogi S6 od Ustronia Morskiego do Koszalina. Za to nieco dłużej niż wcześniej zakładano trzeba będzie poczekać na ukończenie obwodnicy Kołobrzegu. Możliwe, że aż do 2020 roku.

 S6 Foto: GDDKiA
S6

S7

Na kolejne długie odcinki drogi S7 na trasie z Warszawy do Gdańska i z Kielc do Krakowa niestety musimy jeszcze długo poczekać. W połowie 2019 roku łatwiejszy będzie za to dojazd do Zakopanego – powstanie kolejny odcinek drogi S7 ze Skomielnej Białej do Rabki Zdrój, wraz z fragmentem drogi krajowej 47 do Chabówki. To łącznie około 6 kilometrów. Niestety, zapewne w 2019 roku nie zostanie ukończony 7,5-kilometrowy odcinek z Lubienia do Napawy, który należy do najtrudniejszych na trasie z Krakowa do Zakopanego.

 S7 Foto: GDDKiA
S7

S8

W drugiej połowie 2019 roku Warszawiacy w końcu otrzymają do dyspozycji kolejną drogę wylotową, czyli S8 z Paszkowa (w pobliżu Janek) do Radziejowic. Dzięki temu dojazd ze Stolicy do Piotrkowa Trybunalskiego będzie się już odbywać w całości drogą ekspresową, bez żadnych utrudnień. Po drodze na Śląsk pozostanie do wybudowania już tylko odcinek autostrady A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, gdzie będzie się zaczynać Autostrada A1 będąca obwodnicą Częstochowy.

 S8 Foto: GDDKiA
S8

S17

W pierwszej połowie 2019 roku zostaną otwarte kolejne fragmenty drogi z Warszawy do Lublina. W sumie to niemal 50 km od obwodnicy Garwolina, przez Gończyc i Sielc do miejscowości Skrudki leżącej w pobliżu Lublina. Zła informacja jest taka, że w 2019 roku może nie zostać otwarty „wylotówka” z Warszawy od węzła Lubelska do Garwolina.

 S17 Foto: GDDKiA
S17

S61

Na ważną dla podróżujących na Mazury Via Balticę musimy jeszcze poczekać, bo budowa tej drogi właśnie się zaczyna. W połowie 2019 roku kierowcy otrzymają jednak jej pierwszy fragment. To 13 km obwodnicy Suwałk.

 S61 Foto: GDDKiA
S61

S10

Choć na razie nie ma w planach budowy drogi S10, jednak w pierwszej połowie 2019 roku zostanie ukończone 18 km obwodnicy Wałcza.

 S10 Foto: GDDKiA
S10

S11

W drugiej połowie 2019 roku ma być ukończona budowa obwodnicy Szczecinka.

 S11 Foto: GDDKiA
S11

Droga krajowa nr 25

W drugiej połowie 2019 roku ma być przekazana kierowcom licząca 5 km obwodnica Inowrocławia.

DK 25 Foto: GDDKiA
DK 25

Droga krajowa nr 28

Około 7 km długości ma mieć obwodnica Sanoka, której otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2019 roku.

 DK 28 Foto: GDDKiA
DK 28