Jeszcze w tym miesiącu kandydatów na kierowców czeka zapowiadana od dawna i wprowadzana z wielkimi problemami rewolucja w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy.

Chodzi o to, że zamiast "wkuwania" na pamięć puli 500 pytań, z których losuje się 18, przyszli kierowcy będą musieli odpowiedzieć na 32 pytania z puli 3 tysięcy. Co więcej, egzaminowany będzie miał 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 sekund na odpowiedź na pierwszych 20 pytań.

Niepewność oraz obawa przed tym co nowe powoduje, że od dłuższego czasu do WORD-ów ustawiają się gigantyczne kolejki, a same ośrodki zwiększają liczbę stanowisk do zdawania i rozszerzają godziny swojej pracy.

Czy to jednak konieczne? Czy data 19 stycznia oznacza definitywne przejście na nowe zasady? Rzecznik Praw Obywatelskich ma ogromne wątpliwości i twierdzi wprost, że to nie takie proste.

Niedawno w internecie znaleźć można było list jednego z przyszłych kierowców, który pyta Rzecznika o sytuację, w której rozpoczął kurs wg starych zasad, ale nie uda mu się zdać egzaminu przed 19 stycznia. Mężczyzna ten miał wątpliwości, czy po 19 stycznia będzie musiał zdawać już wg nowej formuły, czy też na starych zasadach, do których się przygotowuje.

Rzecznik Praw Obywatelskich jasno napisał wspomnianemu kandydatowi na kierowcę, że "nawet jeśli do 19 stycznia 2013 r. nie uzyska on prawa jazdy kategorii A, ale będzie w trakcie szkolenia lub uzyska zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, będzie mógł przystąpić do egzaminu sprawdzającego na dotychczasowych zasadach, w terminie późniejszym, nawet po wejściu w życie nowej ustawy."

Wcześniej Rzecznik powołał się na art. 134. ustawy o kierujących pojazdami, "zgodnie z którym szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów".

Oraz dalej: "Ponadto, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy wydane na podstawie przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym również zachowuje ważność w zakresie, w jakim zostało wydane".

Wynika stąd jasno, że jeżeli kandydat na kierowcę rozpoczął szkolenie na starych zasadach, to egzamin musi zdać również wg starej formuły.

O wyjaśnienie poprosiliśmy przedstawiciela warszawskiego WORD, od którego usłyszeliśmy, że choć nie zna pisma Rzecznika, to jego zdaniem bezdyskusyjnie, w sytuacji rozpoczęcia kursu przed 19 stycznia, kandydat przystępujący do egzaminu po 19 stycznia będzie zdawał już nowy egzamin.

Poszliśmy jednak dalej, postanawiając zapytać u źródła, czyli w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Rzecznik ministra poprosił o przesłanie pytania drogą mailową i obiecał szybką odpowiedź. Jednak do dziś, mimo naszych usilnych starań i "przypominania się" w Ministerstwie, nie poznaliśmy oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Przypomnijmy, że wchodząca 19 stycznia 2013 r. nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadza również m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.