Trzecia generacja BMW serii 1 jest przełomowa – to pierwszy model z napędem na przednią oś. Choć wielu fanów marki kręci nosem na takie rozwiązanie, to może być pewna, że BMW nie obniżyło swoich standardów bezpieczeństwa. W najnowszym teście Euro NCAP nowa „jedynka” zdobyła maksymalną liczbę gwiazdek. Jedyną wpadką jest zbyt niski poziom ochrony klatki piersiowej dorosłego pasażera.

Równie dobrze wypadło nowe BMW serii 3, które uzyskało maksymalną liczbę gwiazdek, a w kategorii ochrony kierowcy i dorosłych pasażerów było bliskie maksymalnej możliwej do zdobycia oceny – aż 97 proc.

Niestety, tak dobrymi wynikami nie może pochwalić się najnowsze wcielenie miejskiego Peugeota (model 208). Choć trzeba przyznać, że francuskiemu mieszczuchowi zabrakło naprawdę niewiele do uzyskania maksymalnej oceny 5 gwiazdek. Co ciekawe poprzednik nie miał aż tylu systemów bezpieczeństwa na pokładzie, a mimo to uzyskał komplet gwiazdek. Trzeba jednak przyznać, że w 2012 roku wymagania Euro NCAP były mniej rygorystyczne niż aktualnie. W tym przypadku ocena została mocno obniżona ze względu na słaby poziom bezpieczeństwa, jaki 208 zapewnia niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, czyli pieszym i rowerzystom. Peugeot uzyskał tu zaledwie 51 proc. maksymalnej oceny. Natomiast w kategorii ochrony pasażerów wypadł już bardzo dobrze – znacznie lepiej niż BMW serii 1!

Zmodernizowany Jeep Cherokee wypadł znacznie lepiej niż nowy Wrangler, ale jego wyniki nadal pozostawiają sporo do życzenia. Ogólna ocena to 4 gwiazdki. Specjaliści od bezpieczeństwa z Euro NCAP najwięcej zastrzeżeń mieli do poziomu ochrony pieszych i rowerzystów. W tej kategorii SUV Jeepa uzyskał tylko 56 procent. Z kolei Cherokee zapewnia względnie dobry i równy poziom bezpieczeństwa pasażerom podróżującym w kabinie.

Szczegółowe wyniki najnowszych testów:

BMW serii 1 - 5 gwiazdek

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 83 proc.

Bezpieczeństwo dzieci: 76 proc.

Bezpieczeństwo pieszych: 72 proc.

Systemy bezpieczeństwa: 74 proc.

BMW serii 3 - 5 gwiazdek

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 97 proc.

Bezpieczeństwo dzieci: 87 proc.

Bezpieczeństwo pieszych: 87 proc.

Systemy bezpieczeństwa: 76 proc.

Peugeot 208 - 4 gwiazdki

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 91 proc.

Bezpieczeństwo dzieci: 86 proc.

Bezpieczeństwo pieszych: 56 proc.

Systemy bezpieczeństwa: 71 proc.

Jeep Cherokee - 4 gwiazdki

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 80 proc.

Bezpieczeństwo dzieci: 78 proc.

Bezpieczeństwo pieszych: 56 proc.

Systemy bezpieczeństwa: 69 proc.