Wybierz samochód

Jeep Cherokee

Ikona samochodu

Jeep Cherokee to średniej wielkości SUV, który po niewielkich przeróbkach, często był wykorzystywany w cięższym terenie. Jego produkcja rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy to na rynku pojawiła się I generacja o oznaczeniu SJ, mająca być następcą modelu Wagoneer.

Auto miało uchodzić za terenówkę i zostało zbudowane na ramie. Pierwszy Cherokee występował zarówno w wersji 3- jak i 5-drzwiowej. Pod maską natomiast znajdowały się duże silniki R6 oraz V8. Mimo dobrych właściwości terenowych i zadowalających możliwości przewozowych, auto borykało się z problemami z masą – ważyło aż 2 tony. Natomiast nowością, był automatyczny system stałego napędu 4x4 o nazwie Quadra-Trac.

W 1984 roku zadebiutowała II generacja popularnego Cherokee o oznaczeniu XJ. Był ona znacznie bardziej nowoczesny i dopracowany w porównaniu z poprzednikiem. Nad jego projektem, Amerykanie pracowali razem z inżynierami z Renault. Auto, w przeciwieństwie do I generacji, zostało zbudowane na platformie samonośnej. Podobnie jak wcześniej, Jeep mógł występować w wersji 3- i 5-drzwiowej, lecz co ciekawe, obie odmiany nie różniły się od siebie ani rozstawem osi ani długością.

Stylistyka XJ była dosyć surowa, ale właśnie dzięki prostym kształtom, zdobyła ogromną popularność na całym świecie (w Chinach jego produkcja trwała aż do 2005 roku). Pod maską znajdowały się 2 silniki wysokoprężne i 3 o zapłonie iskrowym. Diesle miały pojemność 2,1 i 2,5 litra i miało odpowiednio 86 i 116 KM. Benzyniaki rozwijały w zależności od okresu produkcji moc 106-132, 117 lub 175-193 KM z pojemności 2,5 (R4), 2,8 (V6) oraz 4 litrów (R6).

Gdy w 1997 roku Jeep przeszedł facelifting, nadwozie uległo niewielkim modyfikacjom. Za to dotychczas nudne wnętrze otrzymało drugie życie. Poza tym, paleta jednostek napędowych uległa skróceniu. Z oferty wycofano słabszego diesla oraz widlastą „szóstkę”. 2,5 litrowy benzyniak miał teraz 126 KM, a R6 – 196 KM.

W 2002 roku wprowadzono do produkcji III generację Jeepa Cherokee o oznaczeniu KJ, jednak na rodzimym rynku, auto występowało pod nazwą Liberty. Był to pierwszy samochód amerykańskiej marki z niezależnym zawieszeniem przednich kół w standardzie. Stylistyka nadwozia zupełnie odbiegała od poprzedników, mimo zachowania żeberkowego grilla, i większości fanom marki nie przypadła ona do gustu, lecz co ciekawe, ten model Jeepa był jednocześnie dla 70 % klientów pierwszym modelem amerykańskiej marki. Wnętrze, typowe dla tej marki, nie rozpieszczało luksusem i fantazyjnym designem, ale było solidne i przestronne, a bagażnik miał aż 878 litry pojemności.

Do wyboru stały 4 silniki – 2 diesle o pojemności 2,5 (143 KM) i 2,8 (163 KM) litra, oraz 2 benzyniaki – podstawowa jednostka rozwijała 150 KM z pojemności 2,4 litra, a topowa wersja kryła pod maską 3,7-litrowe V6 o mocy 218 KM. Jednostki napędowe mogły być łączone z automatem o 4 lub 5 przełożeniach a także z 5- lub 6-biegową skrzynią ręczną. Moment obrotowy był przekazywany na jedną, bądź obie osie.

W 2005 roku przeprowadzono drobny facelifting, który dodał Jeep'owi nieco elegancji. 2 lata później na rynku pojawiła się już IV generacja jednej z najpopularniejszych terenówek o oznaczeniu KK. Auto zostało zbudowane na płycie podłogowej Dodge'a Nitro i na pierwszy rzut oka widać iż wyglądem również są powiązane. W porównaniu z poprzednikiem, Cherokee kompletnie stracił swojego okrągłe kształty, nawiązując w ten sposób do II generacji. Wnętrze również nie zostało poprawione – wciąż wiało nudą, a dodatkowo jakość użytych materiałów pozostawiała wiele do życzenia. Jeep nadrabiał za to ilością miejsca, którego żadnemu z pasażerów nie można było odmówić.

Tym razem inżynierowie ograniczyli się jedynie do 1 diesla i 1 benzyniaka. Ten pierwszy był niedostępny w USA – rozwijał 177 lub 200 KM z pojemności 2,8 litra. Większa, 3,7-litrowa jednostka benzynowa V6 dysponowała mocą 218 KM. Początkowo do współpracy z silnikami przewidziano manualną skrzynię o 6 przełożeniach, jednak już 2 lata po rozpoczęciu produkcji, zamówić można było wyłącznie 4-biegowy automat.

Co ciekawe, do napędu na 4 koła można było domówić reduktor. Niestety ta generacja nie podzieliła losu swoich poprzedników i ze względu na zbyt niską sprzedaż została wycofana w 2012 roku. Rok później już zaprezentowano kolejną odmianę SUV-a Jeepa.

V generacja oznaczona „KL” została opracowana wspólnie z Chryslerem i Fiatem, a płytę połogową dzieli m.in. z Dodgem Dart i Fiatem Viaggio. Stylistyka Cherokee'iego wywołała duże zamieszanie w świecie motoryzacyjnym. Wielu osobom dość nowatorski projekt nie przypadł do gustu, mimo zachowania niektórych, charakterystycznych elementów.

Pod maską zastosowano silniki diesla MultiJet o pojemności 2 oraz 2,2 litra. Mają one odpowiednio moc 140 oraz 200 KM. Jedyna jednostka benzynowa V6 Pentastar, rozwija 272 KM z 3,2 litra objętości skokowej. Podstawowa odmiana daje do dyspozycji napęd na przednie koła oraz manualna skrzynię biegów, jednak za dopłatą dostępy jest również napęd na 4 koła z możliwością blokady tylnego mostu. Dodatkowo zamówić można także automat o 9 przełożeniach.

Głównymi konkurentami Jeepa Cherokee są m.in. Audi Q5 oraz BMW X3.

Jeep Cherokee - generacje

Jeep Cherokee - powiązane artykuły

Pokaż więcej
Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!