W Polsce Fiat Professional jest niezwykle znaczącą marką. Więcej aut użytkowych Włosi sprzedają tylko i wyłącznie na rynku rodzimym! W roku 2015 polskie salony opuściły w sumie 12 323 dostawczaki Fiata. To dało marce jedną czwartą udziału w krajowym rynku. Żaden z pozostałych producentów nie może się pochwalić tak imponującym wynikiem. Włosi sprzedali w Polsce prawie tyle dostawczaków, co dwie kolejne firmy razem wzięte.

Fiat Talento - wyjątkowy talent do przestronności!

Włosi bardzo niechętnie się do tego przyznają, jednak Fiat Talento jest tak naprawdę bratem bliźniakiem Renault Trafica i Opla Vivaro. Czy w tej współpracy jest jednak coś złego? W dzisiejszych czasach ciężko mieć pretensje o powinowactwo technologiczne. W końcu teraz wszyscy współpracują ze wszystkimi - dla przykładu BMW korzysta z silników PSA, Toyota zbudowała coupe z Subaru, a Mercedes wprowadził na rynek vana razem z Renault.

We współpracy Włochów, Niemców i Francuzów nie ma nic złego z jeszcze jednego powodu. Talento to naprawdę fajne auto! Ma zmyślne uchwyty i mobilne biurko, schowki liczą w sumie 90 litrów pojemności, a fotele są mięsiste i po prostu wygodne. Średniej wielkości van ma też śmieszną bryłę. Spójrzcie tylko na jego twarz oraz zdziwione i wyciągnięte ku górze oczy.

Fiat Talento
Fiat Talento

Talento ma 4 rozmiary nadwozia oraz długi na ponad 4 metry przedział załadunkowy. W zależności od wariantu ten zaoferuje od 5,2 do 8,6 m³ pojemności. Talento jest pierwszym średniej wielkości vanem z Włoch. Fiat postanowił uzupełnić swoją ofertę w tym segmencie, a takiej decyzji ciężko nie poprzeć. W końcu modele tego typu stanowią aż 30 procent rynku pojazdów użytkowych. Skąd nazwa Talento? Po pierwsze w ten sposób Włosi podkreślili wszechstronność auta. Po drugie nazwa stanowi odwołanie do jednostki monetarnej znanej z Babilonii i starożytnej Grecji.

Produkcja Talento odbywa się w Tajlandii. W tym roku Fiat chce sprzedać aż tysiąc tego typu aut na rynku polskim. W cenniku funkcjonują przede wszystkim motory wysokoprężne o pojemności 1,6 litra. Te proponują 95, 120 lub 145 koni mocy. Ceny vana zaczynają się od 101 tysięcy złotych brutto.

Fiat Fullback - nowości ciąg dalszy!

Modernizując linię samochodów użytkowych, Fiat postanowił dodać do oferty całkowicie nowy produkt. Jest nim pick-up. Skąd wziął się pomysł? Władze Fiata doszły do wniosku, że terenowo-rekreacyjny charakter oraz paka o ładowności 1000 kilogramów idealnie łączą się z założeniami leżącymi u podstaw samochodów służących do pracy.

Fiat Fullback
Fiat Fullback

Fullback nie jest dziełem inżynierów Fiata, a bazuje na rozwiązaniach znanych z Mitsubishi. Aby odróżnić swoje auto, Włosi zastosowali nieco zmian stylistycznych, szczególnie w obrębie przedniego pasa. Pick-up powinien sprzedawać się dobrze, a jego sukces zwiększa naprawdę sprawny silnik. Pod maskę auta trafi 2,4-litrowy diesel występujący w dwóch wariantach mocy. Słabsza wersja rozwinie 150 koni i 380 Nm, a mocniejsza 180 koni i 430 Nm.

Fiat Fullback jest pierwszym pick-upem na świecie posiadającym aluminiowy silnik i system zmiennych faz rozrządu. W tym roku polski oddział marki planuje wygenerowanie sprzedaży na poziomie 300 sztuk. Z czasem wolumen powinien się zwiększyć. Ceny auta mają zaczynać się od 126 tysięcy złotych brutto. Nabywca będzie miał możliwość szerokiej personalizacji nadwozia fabrycznymi akcesoriami firmy Mopar.

Fiat Ducato - moc wszechstronności od 35 lat!

Historia marki Fiat Professional zaczęła się w roku 1903 i trwa ponad wiek. Jednym z najdłużej produkowanych modeli jest Ducato. Auto funkcjonuje w cennikach od 35 lat. W tym czasie przekonało do siebie 2,6 miliona kierowców, uzyskało 21-procentowy udział w europejskim rynku i stało się liderem sprzedaży w 11 krajach. Co ciekawe, aż trzy na cztery kampery to Ducato. Gdzie leży siła Fiata? Jest nią przede wszystkim wszechstronność. Współczesny model oferuje 1000 wersji i aż 10 tysięcy możliwych konfiguracji.

Fiat Ducato
Fiat Ducato

Ducato jest modelem niezwykle ważnym dla polskiego oddziału Fiat Professional. Auta tego segmentu stanowią aż 53 procent rynku pojazdów użytkowych! W walce z konkurencją Włochowi pomaga cena. Ta startuje od 110 tysięcy złotych brutto.

W zeszłym roku Fiat Ducato przeszedł lifting. O ile zmiany w stylizacji są dyskretne, o tyle ważną nowością stał się diesel spełniający normę emisji spalin Euro 6. Poza tym w ofercie pojawił się 2,3-litrowy, 177-konny silnik Multijet. Zastąpił on w ofercie 3-litrowy motor wysokoprężny, od którego jest o 40 kilogramów lżejszy i dużo bardziej oszczędny.

Fiat Fiorino - mały i… funkcjonalny!

Najmniejszym członkiem rodziny Fiat Professional jest Fiorino. Auto dzieli płytę podłogową z hatchbackami segmentu B oraz rozwiązania techniczne z bliźniakami z koncernu PSA. Do tego jest w stanie zabrać na pokład ładunek o ciężarze nawet 660 kilogramów lub pięć osób i 330 litrów bagażu. W roku 2015 mały dostawczak przeszedł lifting. Na jego mocy delikatnie zmienił się kształt przedniego zderzaka oraz wnętrze. W kabinie pojawił się m.in. system nawigacyjny z 5-calowym ekranem.

Fiat Fiorino
Fiat Fiorino

Niewielki van jest napędzany dwoma silnikami. Diesel 1,3 Multijet występuje w wersji o mocy 80 i 95 koni mechanicznych. Alternatywę stanowi benzyniak o pojemności 1,4 litra. Model bazowy oferuje 77 koni mechanicznych. Wariant zasilany gazem CNG ma moc obniżoną do 70 koni.

Fiat Fiorino powstał do tej pory w trzech generacjach, z czego po raz pierwszy pojawił się na rynku w roku 1977. Mały dostawczak jest coraz cieplej przyjmowany przez rynek. Ostatnio Włochom udało się prawie podwoić liczbę zamówień. Do tego podpisali umowę na dostarczenie trzech tysięcy pojazdów na potrzeby włoskiej poczty.

Fiat Doblo - ma urok mimo lat

Doblo jest jednym z najstarszych modeli w gamie Fiat Professional. Pomijając drobne zmiany stylistyczne naniesione w zeszłym roku, auto funkcjonuje w cennikach od 2015 roku.

Mały dostawczak jest dostępny nie tylko w Europie. Dwa lata temu trafił za ocean, gdzie wcielił się w rolę RAMa ProMastera City. W najbliższych latach prawdopodobnie pojawi się następca Doblo. Do tego czasu Fiat może się jednak cieszyć z tytułu najpopularniejszego samochodu dla pocztowca w Europie.