23 i 24 lipca warszawskie centrum wystawienniczo-konferencyjne Expo XXI stało się areną zmagań finału narodowego Nissan GT Academy, przedsięwzięcia zainicjowanego przez Sony PlayStation oraz Nissana. Decydująca rozgrywka gościła 32 najlepszych kierowcówwirtualnego świata Gran Turismo 5, wyłonionych podczas eliminacji online i eventów na żywo z czterech miast Polski: Wrocławia, Poznania, Katowic oraz Warszawy.

Poczynaniom polskich kandydatów przyglądali się przedstawiciele mediów, organizatorzy oraz dwóch gości specjalnych: Lucas Ordonez, zwycięzca pierwszej edycji GT Academy w 2008 roku, obecnie etatowy kierowca wyścigowy Nissana oraz Tomasz Kuchar, wielokrotny Mistrz i Wicemistrz Polski w rajdach samochodowych.

Dwudniowy finał narodowy składał się z czterech konkurencji. Uczestnicy Akademii musieli udowodnić, że nie tylko doskonale radzą sobie w symulatorze (Gaming Challenge), ale sprawdzić się również za kierownicą prawdziwego Nissana 370Z w próbie czasowej (Driving Challenge), poradzić z podchwytliwymi pytaniami jurorów (język angielski, polski) w stresie przed kamerą (Media Challenge) oraz wykazać swoją sprawność fizyczną (Fitness Challange). Profesjonalnego kierowcę wyścigowego oprócz umiejętności "władania" samochodem, powinny cechować także dobra forma fizyczna, sympatyczne usposobienie i przyjazne nastawienie do kamer.

Rywalizacja była niezwykle zacięta i każdy z zawodników dawał z siebie wszystko. Szczególnie widoczne było to podczas testu sprawnościowego, gdzie niektórzy przekraczali granice swoich możliwości. Nie oznacza to wcale, że w pozostałych konkurencjach brakowało sportowego ducha i emocji. Wręcz przeciwnie! W końcu było o co powalczyć.

Na dwóch zwycięzców finału narodowego Nissan GT Academy czekały bilety na tygodniowe zawody Race Camp, które odbędą się w sierpniu na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. Trafiły one w ręce Krystiana Korzeniowskiego i Tomasza Bogusławskiego, którzy ex aequo zajęli 1. miejsce i już wkrótce zmierzą się z finalistami Akademii Gran Turismo z całej Europy.

Wywiady ze zwycięzcami finału narodowego Nissan GT AcademyNastępnie najlepsi uczestnicy Race Campu przejdą specjalny Program Szkolenia Kierowców, który przygotuje ich do głównej nagrody – udziału w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w styczniu 2013 roku.

Sportowa rywalizacja przeniosła się również na obecnych gości, którzy wzięli udział w zawodach na symulatorach PlayStation w grę Gran Turismo 5. W konkurencji jazdy na czas o nagrody walczyli m.in. Damian Aleksander, Bartek Szymoniak, Piotr Karpienia oraz zaproszeni dziennikarze. Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcą turnieju został reprezentant naszej redakcji.