• Kierowcy w wieku 18-24 lat powodują najwięcej wypadków. W ubiegłym roku byli oni sprawcami ponad 3,7 tys. wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4714 zostało rannych.
  • Kurs Ford Driving Skills for Life skupia się na nauce rozpoznawaniu zagrożeń na drodze, panowaniu nad pojazdem, kontrolowaniu prędkości jazdy i kontrolowaniu odległości podczas jazdy
  • Poza opanowaniem samochodu kursanci mogli także wczuć się w rolę kierowcy samochodu ciężarowego, nauczyć się porozumienia z rowerzystami i zasad bezpiecznej jazdy na hulajnodze elektrycznej
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Program Forda w Polsce jest już od 2016 r. i zdołał już przeszkolić ponad 3000 kierowców. W weekend 16-17 października kolejnych 200 osób uczestniczyło w programie edukacyjnym Ford Driving Skills for Life.

Kurs ma być pomocą dla świeżo upieczonych kierowców, którzy stawiają pierwsze kroki w samodzielnym poruszaniu się samochodem. Ford Driving Skills for Life pomaga niedoświadczonym użytkownikom dróg poprawić swoje umiejętności w czterech obszarach, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mowa o rozpoznawaniu zagrożeń na drodze, panowaniu nad pojazdem, kontrolowaniu prędkości jazdy i kontrolowaniu odległości podczas jazdy.

"Już ósmy raz spotkaliśmy się w Polsce z młodymi kierowcami na bezpłatnym szkoleniu bezpiecznej jazdy Ford Driving Skills for Life. Do tej pory ponad 3000 osób w naszym kraju miało okazję doskonalenia swoich umiejętności prowadzenia samochodu dzięki edukacyjnemu programowi Forda. Na uczestników czekały intensywne zajęcia praktyczne i teoretyczne. Skupiliśmy się na obszarach, w których świeżo upieczonym kierowcom brakuje jeszcze doświadczenia, a także na problemach związanych z rozpraszaniem uwagi" – powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Uczestnicy mieli okazję przekonać się osobiście, czym jest prędkość i jak niewielka jej zmiana ogromnie wpływa na długość drogi hamowania. Dużym wyzwaniem było również hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody. Tutaj najważniejszy był szybki refleks. Wiele emocji wyzwalała również sekcja, na której młodzi kierowcy uczyli się wyprowadzać auto z poślizgu nadsterownego.

Ford Driving Skills for Life - Nauka dzielenia się drogą z rowerzystami

Prowadzone były również warsztaty związane z międzynarodową kampanią społeczną Forda “Podziel się drogą”, która porusza temat współdzielenia drogi przez kierowców i rowerzystów. Akcja ma na celu promowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uprzejmości, empatii i porozumienia między kierowcami i rowerzystami. Młodzi kierowcy nauczyli się między innymi holenderskiego sposobu wychodzenia z samochodu – zapobiega on nieumyślnemu otwarciu drzwi, kiedy w naszym kierunku nadjeżdża rowerzysta. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mieli okazję zasiąść za kierownicą ciężarówki i doświadczyć tego, co widzi i czego nie jest w stanie zobaczyć kierowca tak dużego pojazdu.

Program objął ponadto zagadnienia związane z elektromobilnością. Instruktorzy prowadzili warsztaty związane z bezpiecznym poruszaniem się w ruchu ulicznym elektryczną hulajnogą, a na sekcji technicznej młodzi kierowcy mogli zapoznać się z pojazdami elektrycznymi.

Ford Driving Skills for Life - Prawo jazdy uczy tylko zdania egzaminu

W tegorocznym kursie Ford Driving Skills for Life brali udział młodzi kierowcy i dla większości z nich było to pierwsze profesjonalne szkolenie poprawiające ich umiejętności za kierownicą samochodu. Jednomyślnie podkreślali oni, że kursy nauki jazdy przygotowują tylko do zdania egzaminu.

Według danych statystycznych za rok 2020 zebranych w raporcie przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – kierowcy poniżej 25 roku życia powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych. W ubiegłym roku byli oni sprawcami ponad 3,7 tys. wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4714 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną (41 proc.) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Zgodnie z opiniami specjalistów – młodych kierowców cechuje brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu pojazdów i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.

Od momentu utworzenia programu przez firmę Ford Motor Company Fund, stowarzyszenie Governors Highway Safety Association oraz panel ekspertów ds. bezpieczeństwa. Fundusz Forda zainwestował w szkolenia ponad 60 milionów dolarów.

– Ford od lat realizuje kampanię społecznej odpowiedzialności. Etyka biznesu obejmuje nasze działania również w sferze bezpieczeństwa na drogach. Program Ford Driving Skills for Life funkcjonuje od 2003 roku, a od 2013 działa w Europie. W bezpłatnych szkoleniach wzięło do tej pory udział ponad 1,25 miliona młodych kierowców w 46 krajach na całym świecie. Kluczowym założeniem programu Ford Driving Skills for Life jest przekazanie nowych informacji oraz dostarczenie praktycznych umiejętności, których nie da się nabyć w trakcie podstawowego kursu na prawo jazdy – wyjaśnia Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Ładowanie formularza...