Sopot okazuje się miastem z najwyższą średnią ceną OC – średnia wysokość składki wyniosła tu aż 1327 zł. Na drugim miejscu znalazła się Gdynia, a na trzecim, i tu spore zaskoczenie, Jelenie Góra. Co ciekawe przed Warszawą, która przez wiele lat miała najwyższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, znalazły się jeszcze Gdańsk oraz Wrocław, Łódź i Poznań.

Z kolei na drugim końcu zestawienia uplasowały się miasta śląskie: Dąbrowa Górnicza, Katowice i Bytom. To w tym ostatnim mieście kierowcy płacą najmniej (średnio 944 zł).

Cena OC według miasta Foto: Yanosik.pl
Cena OC według miasta

Skąd tak wysokie ceny w niewielkim Sopocie? Możliwe, że wynika to z zamożności mieszkańców nadmorskiego kurortu i zamiłowania do luksusowych aut. Nie od dziś wiadomo bowiem, że najwyższe składki płaci się za auta premium. To właśnie takie marki zajęły trzy pierwsze miejsca, a były to: Lexus, BMW i Jaguar. Czwarte miejsce z kolei należy do właścicieli Chryslerów, piąte do posiadaczu modeli Infiniti, a szósta pozycja do osób jeżdżących Jeepami. W tych przypadkach średnia wyniosła powyżej 1000 zł.

Cena OC według marki pojazdu Foto: Yanosik.pl
Cena OC według marki pojazdu

Wspólnym mianownikiem dla tych marek są z kolei duże silniki, a jak wiadomo pojemność, obok miejsca rejestracji, ma kluczowe znaczenie dla wysokości składki.

- Z zebranych przez nas danych wynika, że różnice w wysokości OC są pod tym względem bardzo zauważalne. Dla samochodu o pojemności silnika 0.8 l średnia wartość składki to 541 zł, natomiast dla auta z silnikiem 5.5 l to już średnio 1635 zł. Jest to więc kwota ponad trzykrotnie wyższa - komentuje wyniki badań Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Cena OC a pojemność silnik Foto: Yanosik.pl
Cena OC a pojemność silnik

Na cenę wpływają także wiek auta i wielkość miasta

Okazuje się, że znacznie mniejszy wpływ na wysokość ceny OC ma wiek samochodu. Według zestawienia firmy Yanosik największy skok widać pomiędzy autami z rocznika 1994, a 2001. Koszt składki tych pierwszych to średnio 601 zł, tych drugich natomiast - już 859 zł.

Cena OC a rok produkcji Foto: Yanosik.pl
Cena OC a rok produkcji

Przy wyliczaniu składki ubezpieczenia znaczenie ma także wielkość miasta, w którym zarejestrowane jest auto. Z reguły im większe miasto tym wyższe składki, jednak są wyjątki od tej reguły. Dowodem na to jest wysoka pozycja w zestawieniu, m.in. Sopotu, Zielonej Góry, Słupska i Świętochłowic.