• GM wystąpiło o zgodę na dopuszczenie do ruchu w pełni autonomicznych samochodów dla 4 osób
  • Niewykluczone, że pierwsze pojazdy GM bez kierownicy i pedałów pojawią się także w Europie
  • Bazą do stworzenia nowych samochodów są intensywnie testowane autonomiczne Chevrolety Bolt EV

Rok, albo może nieco dłużej. Tyle czasu dzieli nas od pojawienia się na ulicach pierwszych samochodów GM bez kierownicy i pedałów: Cruise AV. I wcale nie chodzi o jeden czy kilka prototypów. Amerykanie szykują całą flotę. Według doniesień amerykańskich mediów może to być nawet 2600 samochodów.

Chevrolet Bolt EV w wersji autonomicznej
Chevrolet Bolt EV w wersji autonomicznej

W pierwszej kolejności Cruise AV mogą pojawić się na ulicach amerykańskich miast. GM obecnie stara się o odpowiednie pozwolenie na wprowadzenie samochodów do ruchu. Stosowny wniosek złożono do władz USA. Wystąpiono również do amerykańskiej agencji NHTSA o zezwolenie na wprowadzenie 16 zmian w wymaganych systemach bezpieczeństwa (m.in. wymogu stosowania poduszki powietrznej w kierownicy).

Siedem stanów już wydało stosowne zgody. A które? Tego GM nie chce jeszcze zdradzić. Firma także utrzymuje w tajemnicy listę państw, na terenie których zamierza także prowadzić testy Cruise AV. Zważywszy jednak na niedawnie doniesienia o planach powrotu do Europy, to może się okazać, że GM wystąpił o pozwolenia do wybranych krajów UE. Zapewne wnioski trafiły do tych państw, które wdrażają ułatwienia prawne dla producentów testujących samochody autonomiczne. A wśród nich są takie kraje jak Holandia, Niemcy czy Francja.

Chevrolet Bolt EV w wersji autonomicznej
Chevrolet Bolt EV w wersji autonomicznej

Plany GM obejmują komercyjne wykorzystanie samochodów. Będą zatem mogły być wykorzystywane do transportu publicznego, przez co na niektórych trasach firma będzie konkurować z korporacjami taksówkowymi czy firmami carsharingowymi użyczającymi pojazdy na krótki okres czasu (na przysłowiowe minuty).

Niewykluczone, że pojazdy GM zostaną także wykorzystane do transportu towarów. Dzięki temu uda się wypróbować przydatność pojazdów dla firm kurierskich i dostaw niewielkich paczek czy żywności.  Warto przy tym zwrócić uwagę na słowo „wykorzystane”. Póki co nie ma bowiem mowy o sprzedaży pojazdów ale o udostępnianiu.

Chevrolet Bolt EV w wersji autonomicznej
Chevrolet Bolt EV w wersji autonomicznej

Bazą za dla Cruise AV jest intensywnie testowany elektryczny Chevrolet Bolt EV. Samochód wyposażono w kilkanaście czujników. Wśród nich aż 5 drogich lidarów, 21 radarów (krótkiego, średniego i długiego zasięgu) oraz 16 kamer. Samochody poruszają się w San Franciso oraz w Phoenix. Na każde przejechane 1000 mil (1609 km) samochody pokonały w obu miastach odpowiednio ponad 1400/900 zakrętów, ponad 770/140 zmian pasa ruchu czy spotkały pojazdy uprzywilejowane (270/6).