Auto Świat Wiadomości Aktualności Grzechy instruktorów prawa jazdy

Grzechy instruktorów prawa jazdy

Czy obecny program szkolenia przyszłych kierowców jest wystarczający, kiedy na drogach wciąż za dużo jest śmiertelnych wypadków? Okazuje się, że jazda w trudnych warunkach znajduje się w programie.

Nauka jazdy
Onet
Nauka jazdy

O obowiązującej obecnie formule szkolenia kandydatów na kierowców powiedział nam dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Marek Dworak, który był gościem OnetCzat i serwisu OnetMoto.

Czy obecny program szkolenia kandydatów na kierowców jest wystarczająco dobry? Może warto wzbogacić kurs o szkolenie techniki jazdy w sytuacjach niebezpiecznych, jazdy z dużą prędkością, w nocy, deszczu, itd.? Okazuje się, o czym większość kursantów nie ma pojęcia, że jazda w deszczu i jazda w warunkach po zapadnięciu zmierzchu jest przewidziana w szkoleniu kandydatów na kierowców.

Jeśli instruktor właściwie realizuje program szkolenia, to umiejętności, które wypracuje u zdającego, będą wystarczające nie tylko do zdania egzaminu ale i samodzielnej, bezpiecznej jazdy. Jak pokazuje praktyka, wielu, jeśli nie większość instruktorów nie zadaje sobie trudu, by nauczyć kursantów jazdy w trudnych warunkach, by tym samym zrealizować ustawowe wymagania.

Jak powiedział Marek Dworak, jeśli chodzi o zachowanie warunkach ekstremalnych, to założeniem dla początkującego kierowcy jest niedoprowadzanie do sytuacji zagrożenia, czyli jazda ostrożna - ze świadomością braku własnych doświadczeń - inaczej mówiąc tzw. jazda defensywna. Taka jazda powinna charakteryzować początkującego kierowcę.

Obecnie przyjmuje się, ze jazdę w warunkach ekstremalnych trenuje się na kursach dla transportu drogowego, a ewentualnie może ona znaleźć się w programie kursu z bezpieczeństwa ruchu drogowego, jaki jest przewidywany dla osób, które zdobyły prawo jazdy w pierwszy okresie, tj. w pierwszym roku posiadania tego prawa jazdy.

Czy takie szkolenie dla, nazwijmy to, "kierowców-amatorów" będzie wprowadzone, zadecyduje ustawa o kierujących pojazdami, która aktualnie procedowana jest w sejmie.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków