Właściciel pojazdu, aby odzyskać pojazd wpłaca do Powiatu kwotę za w/w usługi (wysokość wpłaty jest równa kwocie, jaką Powiat jest zobowiązany pokryć na podstawie faktury). Wpłata ta wpływa na rachunek dochodów Powiatu, stąd pytanie, jaki obowiązek wynikający z ustawy o podatku VAT ciąży na Powiecie jako pośredniku, (czy wystawiać fakturę VAT i ujmować w deklaracji VAT-7?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy zawartej pomiędzy firmą a Powiatem, firma holuje porzucone samochody na swój parking. Samochody są przechowywane na tym parkingu do momentu odebrania ich przez właścicieli. Na podstawie wystawionej przez firmę faktury za usługi holowania i przechowywania samochodów, Powiat uiszcza należność firmie. Właściciele samochodów z kolei, w celu ich odebrania wpłacają na rachunek Powiatu taką samą kwotę, jaką Powiat płaci firmie.

Powiat podatnikiem podatku od towarów i usług

W oparciu o art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie powiatowym, powiat jest jednostką samorządu terytorialnego, posiadającą osobowość prawną i wykonującą określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Powiat jest właścicielem mienia i innych praw majątkowych, samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu powiatu.

Podatnikami podatku VAT, na podstawie o art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Nie uznaje się jednak za podatnika, stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. Opodatkowaniu natomiast podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT podlegają, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednostki samorządu terytorialnego zwolnione są od podatku od towarów i usług w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych (§13 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższych zapisów ustawy o VAT, ustawy o samorządzie powiatowym oraz powołanym wyżej Rozporządzeniu Ministra Finansów, wynika, że Powiat, realizując czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług we własnym imieniu i na własny rachunek (na podstawie umowy cywilno-prawnej zawartej z firmą), jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W konsekwencji, ma on obowiązek wystawienia faktury VAT.

Faktura VAT i refaktura

W nawiązaniu do przedstawionego powyżej stanu faktycznego, Powiat jest zobowiązany wystawić właścicielowi samochodu fakturę VAT na zasadzie refakturowania i ująć w deklaracji VAT. Należy zauważyć, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia refakturowania, natomiast na gruncie przepisów tej ustawy, podatnik odsprzedający usługę, którą uprzednio nabył od faktycznego wykonawcy, uważany jest za świadczącego daną usługę. W sytuacji wystawienia refaktury, powinna być zastosowana stawka właściwa dla faktury pierwotnej dokumentującej nabycie danej usługi (pod warunkiem, że charakter usługi się nie zmienił).

Ustawodawca nie wprowadził szczegółowych przepisów, określających moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku refakturowania, dlatego należy stosować zasady ogólne, określone w art. 19 ustawy o VAT. W oparciu o zasadę ogólną wynikającą z przytoczonego przepisu, obowiązek podatkowy powstaje w dniu wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone wystawioną fakturą, obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury, ale nie później niż siódmego dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w interpretacjach podatkowych wydanych dla indywidualnych podatników (sygn. akt: ITPP1/443-359c/09/BS).

Maria Sułek - doradca podatkowy Accace Sp. z o.o.

Biznes.pl/Motoryzacja Foto: Onet
Biznes.pl/Motoryzacja