Honda UK Manufacturing poinformowała dziś swoich pracowników o propozycji zamknięcia brytyjskiej fabryki samochodów w Swindon w 2021 r.. Zakłady mają zakończyć pracę wraz z wygaszeniem cyklu produkcyjnego obecnego modelu Civic. Aktualnie fabryka ta produkuje 150 000 samochodów rocznie i zatrudnia około 3 500 osób. Już rozpoczęto konsultacje z pracownikami.

Oficjalny komunikat japońskiej firmy za główny powód podaje restrukturyzację produkcji pod kątem aut elektrycznych oraz skoncentrowanie działalności w regionach, w których producent spodziewa się wysokich wolumenów sprzedaży.

- W świetle bezprecedensowych zmian, które dotykają naszej branży, niezbędne jest przyspieszenie naszej strategii elektryfikacyjnej oraz odpowiednia restrukturyzacja naszych globalnych działań. W konsekwencji, musieliśmy podjąć tę trudną decyzję co do konsultacji z naszymi pracownikami, jak możemy przygotować naszą sieć produkcyjną na przyszłość. Decyzja ta nie była łatwa to podjęcia i głęboko ubolewamy nad tym, jak niepokojące dzisiejsze ogłoszenie będzie dla naszych pracowników – oświadczył Katsushi Inoue, Dyrektor ds. Regionalnych Operacji Europejskich Honda Motor Co., Ltd., i Prezes Honda Motor Europe.

Nieoficjalnie podaje się jednak, że wpływ na decyzję ma także wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To jednak nie jedyne zmiany, jakie szykują się w japońskim koncernie. Honda w 2021 roku zaprzestanie też produkcji Civica w wersji sedan, który aktualnie powstaje w fabryce w Turcji.