Auto Świat Wiadomości Aktualności IAA Frankfurt 2017: Smart vision EQ fortwo przedstawia nową wizję miejskiej mobilności

IAA Frankfurt 2017: Smart vision EQ fortwo przedstawia nową wizję miejskiej mobilności

Podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego IAA 2017 we Frankfurcie nad Menem elektryczny prototyp smart vision EQ reprezentuje powołaną niedawno do życia markę produktów i technologii EQ.

smart vision EQ fortwo
Zobacz galerię (6)
Materiały prasowe
smart vision EQ fortwo
  • Według Mercedesa przyszłością carsharingu będą samochody autonomiczne.
  • Smart przyzwyczaił nas do tego, że ich samochody są małe - zaprezentowany we Frankfurcie pojazd ma jedynie 269 cm długości.
  • Nawet producenci samochodów widzą przyszłość motoryzacji jako współużytkowanie aut.

Do 2022 r. oddział Mercedes-Benz Cars wprowadzi do seryjnej produkcji nie mniej niż 10 nowych aut elektrycznych, od smarta do dużego SUV-a. Smart ma w tym względzie bogate tradycje – pierwszy smart electric drive pojawił się w 2007 r. Dziś wszystkie modele smarta na życzenie dostępne są z napędem elektrycznym.

Smart vision EQ fortwo to nowa wizja współużytkowania samochodu (car sharingu). Zamiana „transportu miejskiego” w „miejski przepływ” przyniesie w przyszłości korzyści nie tylko użytkownikom – do grup, do których skierowane zostaną przyszłościowe koncepcje współdzielenia samochodów smarta, należą też społeczeństwo i miasta oraz władze miejskie w ogóle. Obecnie pojazdy car2go są na całym świecie wynajmowane średnio co 1,4 sekundy, a usługa ma ponad 2,6 mln użytkowników – i ciągle przybywają nowi. O tak wysokiej popularności car2go decyduje m.in. elastyczność koncepcji car sharingu: samochód może być wypożyczony i zwrócony w dowolnej lokalizacji na wyznaczonym obszarze.

Prototypowy smart vision EQ fortwo ukazuje, jak dzięki autonomicznej jeździe współdzielenie samochodów może stać się jeszcze wygodniejsze, prostsze i efektywniejsze ekonomicznie. Łącząc rozproszoną inteligencję z jazdą autonomiczną, smart vision EQ fortwo zapowiada nową epokę car sharingu: użytkownicy nie muszą już rozglądać się za dostępnym samochodem, bo to on ich znajdzie i odbierze ze wskazanej lokalizacji. Co więcej, przewidywalność zapotrzebowania sprawi, że będzie prawdopodobnie czekać gdzieś w pobliżu – połączone ze sobą pojazdy będą stale w ruchu. Poprawi się ich wykorzystanie, a jednocześnie spadnie liczba wykorzystywanych miejsc parkingowych.

Smart vision EQ fortwo - miejski liftstyle przyszłości

Miejski pojazd o długości 2699 mm, szerokości 1720 mm i wysokości 1535 mm, oferuje maksimum przestrzeni na minimalnej powierzchni. Pojazd komunikuje się z otoczeniem za pomocą czarnego grilla Black Panel oraz ekranów LED, które zastąpiły przednie i tylne lampy. Boczne okna pokrywa specjalny film, na którym można wyświetlać informacje projektowane z kabiny. Na desce rozdzielczej znalazł się ekran Black Panel służący jako interfejs dla użytkowników.

Smart vision EQ fortwo wnętrze

Schemat kolorystyczny smarta vision EQ fortwo łączy futurystyczne wzornictwo z elementami w kolorze różowego złota. Prototyp ten jest pierwszym samochodem grupy Daimler podejmującym logiczny krok rezygnacji z kierownicy i pedałów. Funkcje pojazdu sterowane są za pomocą urządzenia mobilnego lub głosowo – wygodnie, intuicyjnie i higienicznie. Eliminacja tradycyjnych instrumentów obsługi sprawia, że kabina wydaje się jeszcze przestronniejsza niż w rzeczywistości. Miejsce deski rozdzielczej zajmuje 24-calowy ekran otoczony ramką w kolorze różowego złota. Po bokach smart – a Daimler brand Strona 4 zainstalowano dwa dodatkowe 4-calowe wyświetlacze, które mogą być wykorzystywane przez system operacyjny smarta, np. do prezentacji powitania.

Fotele – pokryte innowacyjną, wysokiej jakości sztuczną skórą – są łatwe do utrzymania w czystości, a tym samym wpisują się w ideę współużytkowania. W kabinie smarta mieszczą się dwie osoby, które mogą skorzystać z rozkładanego podłokietnika, służącego także jako schowek. Wrażenie przestronności wnętrza potęguje biała tonacja obić.

Liczne cyfrowe powierzchnie na zewnątrz i wewnątrz oferują zupełnie nowy poziom komunikacji pomiędzy człowiekiem a samochodem, obejmujący wszystkie aspekty jazdy autonomicznej i współdzielenia pojazdu. Kolorystyka oraz treść informacji na wyświetlaczach dostosowują się do potrzeb klientów i pomagają stworzyć atmosferę prywatności w zatłoczonym mieście.

Strategia CASE kryje w sobie cztery filary rozwoju mobilności: łączność (Connected), jazda autonomiczna (Autonomous), elastyczne użytkowanie (Shared & Services) oraz napęd elektryczny (Electric). Stanowią one integralną część strategii korporacyjnej Daimler AG.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków