Wybierz samochód

Smart

Smart

Smart to niemiecki producent małych samochodów, powstały w 1994 roku i należący do koncernu DaimlerChrysler. Pomysłodawcą stworzenia marki był założyciel firmy Swatch (produkującej zegarki) – Nicolas Hayek. Nazwa przedsiębiorstwa wzięła się z połączenia pierwszej litery współpracujących marek Swatch i Mercedes oraz słowa „art”, ponieważ auta Smarta miały zwracać uwagę i być niebanalne.

Założenia były proste: auto miało być małe, dwuosobowe, z bagażnikiem pozwalającym zmieścić skrzynkę piwa i siatkę zakupów, a przy tym tani i bezpieczny. Silniki montowane były w Berlinie, a fabryka powstała w Lotaryngii.

Pierwsze Smarty – modele ForTwo, zjechały z taśmy produkcyjnej w 1998 roku i wtedy też drogi obu udziałowców się rozeszły, z Mercedes wykupił od szwajcarskiego biznesmena jego udziały. Rok później zaprezentowano model Roadster, a w 2004 roku wersję czterodrzwiową ForFour. Niestety produkcja tych 2 ostatnich została niebawem zawieszona z powodu problemów finansowych marki.

Od 2002 roku firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która tuningowała fabryczne modele Smarta, podnosząc moc silników i modyfikując elementy zawieszenia. Wtedy też zmieniono nazwę i logo firmy,a rok później pojawiła się II generacja modelu ForTwo. Od swojego poprzednika różniła się jednostką napędową oraz zmieniono zawieszenie.

Od 2014 roku powstaje już III generacja tego modelu oraz II generacja ForFour. Technicznym bliźniakiem dla obu modeli jest trzecia, generacja Renault Twingo.

Smart - modele

Smart - powiązane artykuły

Pokaż więcej