• Pierwsze było Volvo Cars. W 2010 r. tę szwedzką firmę kupił chiński Zhejiang Geely Holding Group
  • Geely został także większościowym udziałowcem Lotusa, zresztą właścicielami dwóch innych słynnych brytyjskich firm też są chińskie koncerny
  • Największy udziałowiec koncernu Mercedesa to chiński BAIC, BMW zawarło zaś strategiczną umowę z Great Wall Motor
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Czy europejskie firmy motoryzacyjne powinny się bać Chin? Na razie wiele im zawdzięczają. Znacznie więcej niż się wydaje.

Najlepsza gama aut i rekordowa sprzedaż w historii Volvo Cars to zasługa chińskiego właściciela. Mercedesy produkuje koncern, w którym dwie chińskie spółki mają razem prawie 20 proc. udziałów. Dzięki chińskiemu inwestorowi Lotus przez trzy lata przedstawił tyle kompletnie nowych modeli, ile wcześniej przez ponad ćwierć wieku.

Jeśli w Londynie wsiądziesz do słynnej czarnej taksówki, wiedz, że jej producent należy do chińskiego koncernu. Kiedy minie cię smart – właśnie zobaczyłeś samochód firmy mającej siedzibę w Chinach. Uwielbiasz klasyczne roadstery MG? Ta spółka należy do innego chińskiego giganta i właśnie skończyła prace nad najnowszym odkrytym modelem.

A jak to wygląda w szczegółach? Przyjrzyjmy się bliżej.

Volvo i Polestar

Volvo C40 Recharge bazuje na platformie skonstruowanej wspólnie z chińskim Geely. Foto: Volvo Cars
Volvo C40 Recharge bazuje na platformie skonstruowanej wspólnie z chińskim Geely.

Volvo Cars zostało pierwszym dużym europejskim producentem aut, którego kupił chiński koncern. W sierpniu 2010 r. Ford sprzedał szwedzką firmę chińskiemu Zhejiang Geely Holding Group (zwanemu dalej "Geely"). Jak to się skończyło?

W ciągu zaledwie czterech lat (2014-2018) Volvo kompletnie odnowiło gamę modelową – takie tempo nie miało precedensu w historii tej firmy. Dwa bazowe modele (XC40 i C40 Recharge) oparto na platformie CMA, skonstruowanej wspólnie z Geely. W 2015 r. Volvo Cars pierwszy raz w ciągu roku sprzedało ponad pół miliona aut, a w 2017 r. roczny wolumen osiągnął rekordowe w dziejach tej spółki 705,5 tys. sztuk. Za czasów Forda, w najlepszym roku sprzedano 458,3 tys. samochodów (2007 r.).

Co ważniejsze, między 2011 a 2019 r. zysk operacyjny Volvo Cars wzrósł z 1,6 mld do 14,3 mld koron szwedzkich!

W 2017 r. Volvo wraz z Geely powołali markę Polestar, która przez jedynie cztery lata (2021-2025) zamierza zwiększyć sprzedaż aż 10 razy (z 29 tys. do 290 tys. samochodów).

Mercedes

Li Shufu (drugi z lewej) za pośrednictwem Tenaciou3 Prospect Investment Limited ma 9,7 proc. udziałów w koncernie Mercedesa. Na zdjęciu: podpisanie umowy między koncernami Mercedesa i Geely, powołującej nowego właściciela marki smart. Foto: Mercedes-Benz Group
Li Shufu (drugi z lewej) za pośrednictwem Tenaciou3 Prospect Investment Limited ma 9,7 proc. udziałów w koncernie Mercedesa. Na zdjęciu: podpisanie umowy między koncernami Mercedesa i Geely, powołującej nowego właściciela marki smart.

Mercedes-Benz Group, czyli koncern Mercedesa, ma tylko dwóch udziałowców dysponujących przeszło 9-procentowym udziałem. Obaj są z Chin.

Równe 10 proc. należy do BAIC Group, założonego w 1958 r. i sprzedającego samochody w ponad 80 krajach. Już w 1984 r. firma utworzyła z Jeepem spółkę produkującą amerykańskie auta w Państwie Środka. Dziś specjalnością BAIC są SUV-y, ale w gamie znalazły się również dwie terenówki.

Drugim co do wielkości udziałowcem koncernu Mercedesa jest Tenaciou3 Prospect Investment Limited. Za pośrednictwem tej spółki ów 9,7-procentowy udział należy do Li Shufu, legendy chińskiej motoryzacji, założyciela, szefa i największego udziałowca... Zhejiang Geely Holding Group. Tak, tego samego Geely, do którego należy Volvo oraz...

Lotus

Lotus Eletre: pierwszy seryjny SUV Lotusa. Foto: Lotus
Lotus Eletre: pierwszy seryjny SUV Lotusa.

W 2017 r. mijało dziewięć lat, od kiedy Lotus przedstawił swoje jak dotąd ostatnie kompletnie nowe auto, czyli Evorę. W tym samym roku 51 proc. udziałów w tej firmie kupił holding Geely. I cały zastój prysł.

Już w 2019 r. Lotus pokazał swoje pierwsze hiperauto – elektryczną Eviję, rozwijającą… ponad 2000 KM. W 2021 r. poznaliśmy Emirę, która ma być ostatnim w historii Lotusem z silnikiem spalinowym. W 2022 r. zadebiutował pierwszy seryjny SUV Lotusa, elektryczne Eletre. Potężny (aż 510,3 cm długości, ewenement w dziejach tej brytyjskiej firmy), ale przyspieszający od 0 do 100 km/h w niecałe 3 s.

Tym samym w latach 2019-2022 Lotus pokazał tyle zupełnie nowych modeli, ile między… 1990 a 2018 r.!

A są plany na kolejne. W 2023 r. poznamy pierwszego seryjnego sedana Lotusa, znanego na razie pod fabrycznym kodem Type 133 (Emira to Type 131, Eletre – Type 132). Na 2025 r. zaplanowano debiut Type’a 134, czyli SUV-a o klasę mniejszego od Eletre, w 2026 r. ma się pojawić Type 135, elektryczne coupe konstruowane wspólnie z Alpine.

Za czasów Geely Lotus otworzył ponadto aż dwie nowe fabryki, obie w Wielkiej Brytanii: Chapman Production Centre w Hethel i położoną kilka kilometrów na północ w Norwich Lotus Advanced Structures. W 2021 r. roczna sprzedaż Lotusa sięgnęła 1710 aut, najwięcej od 10 lat.

MG

Prototypowa wersja MG Cyberstera, pierwszego zupełnie nowego roadstera MG od MG F, pokazanego w 1995 r. Foto: MG
Prototypowa wersja MG Cyberstera, pierwszego zupełnie nowego roadstera MG od MG F, pokazanego w 1995 r.

Roadster to symbol brytyjskiej motoryzacji. Niegdyś jedne z najwyżej cenionych roadsterów produkowało MG.

Ta założona w 1924 r. brytyjska firma wsławiła się m.in. modelami z serii TA/TB/TC/TD/TF (1936-1955), MGA (1956-1962), MGB (1962-1980) oraz MG F (1995-2002). W 2005 r. MG zostało kupione przez chiński Nanjing Automotive Corporation, a samego Nanjinga dwa lata później nabył potężny SAIC Motor Corporation Limited.

To właśnie z SAIC jako partnerem przygodę na chińskim rynku zaczynali Volkswagen (w 1983 r.) i Skoda (w 2005 r.). W 2020 r. SAIC sprzedał aż 5,6 mln samochodów!

Obecnie MG oferuje w Europie pięć modeli, ale żaden z nich nie jest roadsterem. Zmieni się to już w 2023 r., kiedy gamę uzupełni Cyberster, elektryczny roadster przyspieszający od 0 do 100 km/h w niecałe 3 s.

smart

smart #1 Foto: smart
smart #1

W styczniu 2020 r. smart zaczął nowy etap w życiu. Został chińską firmą.

Jeśli pochodzenie spółki dyktuje miejsce jej siedziby, to smart jest chiński – jego centrala mieści się teraz w Ningbo. To efekt umowy, jaką właśnie w styczniu 2020 r. podpisały koncerny Daimlera (obecnie Mercedes-Benz Group) i Geely. Powołała ona bowiem spółkę-właściciela smarta, w której oba podmioty mają po 50 proc. udziałów. Mercedes zajmie się np. projektowaniem kolejnych modeli, Geely m.in. wprowadzaniem ich do produkcji.

Pierwszy efekt tej współpracy poznaliśmy już w kwietniu 2022 r. To smart #1, pierwszy seryjny SUV tej firmy i to do tego całkiem duży, bo mierzący aż 427 cm długości.

London Electric Vehicle Company

LEVC TX Foto: London Electric Vehicle Company
LEVC TX

Któż nie zna czarnej, pękatej londyńskiej taksówki? Jej producent należy do Geely.

Brytyjska firma została kupiona przez chiński holding w 2013 r., a pięć lat później przedstawiła model TX z napędem elektrycznym i spalinowym range extenderem. Specjalnie dla niego Geely wybudowało fabrykę w brytyjskim Ansty.

BMW

MINI Concept Aceman: jego seryjna wersja może być produkowana w Chinach. Foto: BMW
MINI Concept Aceman: jego seryjna wersja może być produkowana w Chinach.

Od 2023 r. część modeli MINI z napędem elektrycznym będzie produkowana także w chińskim Zhangjiagang. Ta fabryka to efekt współpracy BMW (właściciel MINI) z tamtejszym Great Wall Motor. Oba koncerny w 2018 r. założyły bowiem spółkę joint venture Spotlight Automotive.

Kluczowymi markami chińskiego Great Wall Motor są Haval, Ora i Wey (auta premium). W 2020 r. koncern sprzedał ponad 1,1 mln samochodów. W Europie Great Wall Motor ma m.in. dwa centra badawczo-rozwojowe (w Niemczech i w Austrii), a w Bułgarii montuje m.in. SUV-y Haval i pick-upy.