Wybierz samochód

MG

MG

MG to brytyjska marka produkująca samochody osobowe. Została założona w 1920 roku przez Wiliama Morrisa, a rok później dołączył do niego Cecil Kimber, który pełnił funkcję dyrektora sprzedaży. Skrót MG oznacza Morris Garages.

Marka jest znana głównie z produkcji małych, 2-osobowych roadsterów o sportowym charakterze. Pierwszym samochodem, który został wyprodukowany pod szyldem brytyjskiej marki był model 14/28. W 1968 powstało British Leyland Motor Corporation z połączenia BMC i Leyland, a MG stało się częścią koncernu.

Jeden z najbardziej znanych modeli powstał w 1962 roku – nazywał się MGB. Z kolei model Metro 6R4 startujący w słynnej Grupie B rajdów samochodowych, potrafił dostarczyć niecodziennych doznań. Wersja rajdowa miała szalone 415 KM, ale wersja drogowa, wyposażona w 3-litrowy silnik V6 umieszczony zaraz za kierowcą, osiągał moc 253 KM. W połączeniu z masą 1000 kg i napędem na cztery koła, auto osiągało „setkę” w niespełna 5 sekund.

Do 2005 roku MG należało m.in. do BMW i MG Rover. Po ogłoszeniu bankructwa tego ostatniego, Nanjing Automobile Group kupiła MG i w 2007 roku wznowiła produkcję modelu TF w Chinach, lecz finalny montaż odbywa się także w dawnej fabryce MG Rover w Longbridge w Birmingham.

MG - modele

MG - powiązane artykuły