Od 1 kwietnia 2018 r. wszystkie nowo homologowane samochody muszą mieć automatyczny system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych eCall. Subaru Import Polska stosuje podobne rozwiązanie pod nazwą „ISR” (Inteligentny System Ratunkowy) już od 2008 r. – system jest montowany seryjnie, bez dopłaty i przez pierwszy rok kupujący nie ponosi kosztów abonamentu. Firma wyposażyła dotąd blisko 19 500 samochodów sprzedanych w Polsce w takie urządzenie.

Połączenie alarmowe można też wywołać, naciskając przycisk „SOS”, np. kiedy byliśmy świadkami wypadku. Niebieski guzik łączy z usługą assistance, natomiast ten z kluczem pozwala zawiesić usługę na czas holowania lub wymiany opon. Foto: Auto Świat
Połączenie alarmowe można też wywołać, naciskając przycisk „SOS”, np. kiedy byliśmy świadkami wypadku. Niebieski guzik łączy z usługą assistance, natomiast ten z kluczem pozwala zawiesić usługę na czas holowania lub wymiany opon.

Jak to działa? Kiedy czujniki przeciążenia wykryją wypadek, automatycznie wzywana jest pomoc na miejsce zdarzenia. Centrum Monitoringu otrzymuje dokładną lokalizację i czas wypadku, dodatkowo urządzenie w samochodzie realizuje połączenie głosowe z dyspozytorem. Pozwala to zweryfikować zdarzenie i odpowiednio zorganizować pomoc. Dzięki temu, że nie musimy sami dzwonić pod numer alarmowy, znacznie skraca się czas przybycia służb ratunkowych do poszkodowanych, a ich szanse przeżycia lub odniesienia mniejszego uszczerbku na zdrowiu znacząco rosną.

Operator w centrum monitoringu otrzymuje informację o wypadku, dokładnej godzinie oraz miejscu zdarzenia. Foto: Subaru
Operator w centrum monitoringu otrzymuje informację o wypadku, dokładnej godzinie oraz miejscu zdarzenia.

System ISR daje też możliwość uzyskania zniżki na ubezpieczenie AC – kwota ta jest często wyższa niż cena abonamentu za ISR (po pierwszym roku użytkowania, za który płaci Subaru). Dodatkową funkcją systemu jest możliwość skontaktowania się z Centrum Subaru Assistance, które pomoże w razie awarii auta.

Subaru Outback Foto: Subaru
Subaru Outback