• W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym jest ściśle określone, kiedy można używać świateł przeciwmgłowych.
  • Najgorszym grzechem kierowców nie jest zapominanie o włączeniu świateł przecimgielnych, ale ich nadużywanie.
  • Światła przeciwmgielne mocno oślepiają, pamiętajcie też, że za ich nadużywanie grożą mandaty.

Światła przeciwmgłowe to dość mocne oświetlenie, służące bardziej do zwiększenia naszej widoczności niż poprawienia pola widzenia. Dlatego też oświetlenie jest na tyle intensywne, że w warunkach dobrej widoczności oślepia innych uczestników ruchu. Niestety, grzechem głównym polskich kierowców jest nadużywanie świateł przeciwmgłowych.

Kiedy włączyć przednie światła przeciwmgłowe?

Kodeks drogowy (a dokładniej art. 30) stanowi, że przednie światła przeciwmgielne można włączyć tylko w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą i opadami. Jest też jeden wyjątek, kiedy tego oświetlenia można używać także w ciągu dnia – jest to kręta droga górska.

Zdrowy rozsądek podpowiada natomiast, żeby nie przesadzać z halogenami podczas deszczu (zwłaszcza po zmierzchu!), bo światło lamp umieszczonych nisko nad drogą bardzo dobrze odbija się od mokrego asfaltu i oślepia innych kierowców. Pamiętajcie też, że zabronione jest używanie z halogenów jako świateł do jazdy dziennej.

Kiedy można używać tylnych świateł przeciwmgłowych?

Zgodnie z przepisami Kodeks tylnych świateł przeciwmgłowych można używać tylko wtedy, gdy przejrzystość powietrza spadnie poniżej 50 m – również w terenie zabudowanym. A jak to ocenić? Na trasie krajowej możecie obserwować słupki kilometrażowe (ustawia się je co 100 m), w innych miejscach to już kwestia wyczucia. Jeśli czujecie, że widoczność jest niebezpiecznie mała, włączcie też tylne światła przeciwmgłowe.

Z drugiej strony, nie trzymajcie się bezmyślnie przepisów. Jeśli nawet przy dość gęstej mgle jedziecie wężykiem, auto za autem w niedużych odległościach, albo stoicie w korku, wyłączcie tylne oświetlenie przeciwmgłowe. Pamiętajcie, że ta lampka świeci naprawdę intensywnie i skutecznie oślepia jadącego za wami kierowcę.

Za nieprawidłowe używanie przednich lamp przeciwmgielnych grozi mandat w wysokości 100 zł, a tylnych – 200 zł. Do tego dochodzi oślepianie innych kierowców, które może być zinterpretowane przez policjanta jako stwarzanie zagrożenia, a za to przewinienie grozi już mandat w wysokości do 500 zł.