Wciąż i nadal bardzo popularny jest zawód mechanik samochodowy. To bardzo trudny zawód mimo panujących stereotypów i wymaga bardzo wiele wiedzy technicznej, którą przede wszystkim można zdobyć w praktyce. Praca mechanika samochodowego wymaga ciągłego poszerzania wiedzy. Rynek nowych samochód jest bardzo dynamiczny i istnieje ciągła potrzeba poznawania nowych technologii, czy zaawansowanych układów mechanicznych.

Mechanik samochodowy - co trzeba zrobić, by stać się specjalistą od naprawy samochodów?

Jeśli chcielibyście w przyszłości zostać mechanikami samochodowymi, to można zrobić to w dwojaki sposób. Jedną z opcji jest oczywiście ukończenie szkoły zawodowej w klasie o profilu mechanik samochodowy. Kierunek zawodowy przygotowuje ucznia do wykonywania wymarzonej profesji - trochę w praktyce, trochę w teorii. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej wiedzy uczeń szkoły zawodowej osiągnie na praktykach w warsztacie, czy serwisie. To z pewnością dobry start na przyszłość.

Są nierzadko osoby, które ukończyły liceum, a nawet pierwszy stopień studiów i poczuły, że ich największą pasją jest mechanika samochodowa. Wówczas taka osoba może zdecydować się na kurs w szkole zaocznej lub wybrać się na studia inżynierskie w zakresie mechaniki, budowy maszyn - wszystko zależy od zainteresowań. Są także osoby, które nie mogą lub nie potrafią ukończyć zajęć teoretycznych - dla takich przyszłych mechaników samochodowych przewidziana jest opcja praktyki jak Czeladnik i egzamin w Cechu Rzemiosł.

Mechanik samochodowy - cechy idealnego kandydata

Najważniejszą cechą, która wyróżnia dobrego mechanika i pozwoli mu w przyszłości spełnić marzenie o własnym warsztacie i wysokich zarobkach jest z pewnością pasja do mechaniki, samochodów i naprawiania nawet najtrudniejszych przypadków. Mechanik samochodowy to zawód, który powinien być wykonywany z przyjemności. Dobry mechanik to osoba spostrzegawcza, która wyróżnia się analitycznym myśleniem.

Wśród cech idealnego kandydata na mechanika samochodowego próżno szukać niecierpliwości, braku precyzji, czy niedokładności. Mechanika samochodowa jest bardzo wymagająca, wiele zależy od naszej wiedzy i asertywnej postawy w działaniu. Nie da się ukryć, że mechanik musi też być elokwentny, bowiem w rozmowie z klientem może dowiedzieć się wielu cennych informacji, które pomogą w naprawie nawet skomplikowanych usterek w samochodzie.

Ile zarabia mechanik samochodowy w Polsce?

Według popularnych portali, które monitorują poziom wynagrodzeń w Polsce, osoby na stanowisku mechanik pojazdów samochodowych - specjalista średnio miesięcznie zarabia 4280 zł brutto. Co drugi mechanik w Polsce otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3520 zł aż do 5620 zł. Według rozkładu zarobków w Polsce w tej branży na zarobki powyżej 5 tysięcy złotych może liczyć grupa 25% mechaników. Poziom wynagrodzeń jest zależny także od specjalizacji - zazwyczaj lepsze stawki otrzymują mechanicy pojazdów ciężarowych i mechanicy, którzy specjalizują się w naprawach układów elektrycznych.

Ile zarabia mechanik samochodowy w Niemczech?

W Niemczech wciąż przybywa mechaników samochodowych. Osoby, które ukończyły szkoły techniczne i zdały egzaminy, potwierdzające umiejętności mechanika samochodowego mogą liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie 2810 euro. Warto wiedzieć, że w landach zachodnich średnie wynagrodzenie wynosi około 2962 euro, a we wschodnich landach jest to kwota około 2144 euro. W Niemczech liczy się także doświadczenie zawodowe. Mechanicy, którzy są początkujący w zawodzie i mają mniej, niż 25 lat zazwyczaj mogą liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie 2231 euro.

Doświadczeni mechanicy samochodowi mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 3100 euro miesięcznie. Na wysokość pensji mechaników samochodowych w Niemczech ma także wpływ wielkość warsztatu samochodowego. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w swoich serwisach do 20 pracowników, zazwyczaj mogą zaoferować wynagrodzenie na poziomie 2363 euro.