• Specjalistyczne kursy dla przyszłych czołgistów organizuje armia na potrzeby swoich kadr. Przeprowadza się je głównie przy jednostkach pancernych
  • Aby otrzymać skierowanie na kurs prawa jazdy na czołg, trzeba mieć uprawnienia kategorii B oraz zdać test tolerancji tlenowej. Taki kurs trwa ok. czterech miesięcy
  • Kurs kierowcy czołgu jest bardzo drogi ze względu na ilość spalanego przez maszynę paliwa. Koszt jednego szkolenia to ok. 20 tys. zł
  • Więcej podobnych historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Kilka lat temu funkcjonariusze z Pajęczyna (woj. łódzkie) zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który pod wpływem alkoholu jeździł po ulicach miasta czołgiem T-55. Jak się później okazało, czołg nie miał ubezpieczenia komunikacyjnego, a właściciel uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. O tym, jak 49-latek wszedł w jego posiadanie i jak sprawa się zakończyła, lokalna prasa milczy. Pojawia się jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby uzyskać prawo jazdy na czołg.

Zerknij: Ile kosztuje czołg i jego eksploatacja?

Żadna z powszechnie dostępnych kategorii prawa jazdy nie pozwala kierować czołgiem. Aby zdobyć takie uprawnienia trzeba przejść specjalistyczny wojskowy kurs zakończony egzaminem praktycznym. Trzeba spełnić dwa podstawowe wymogi:

  • posiadanie prawa jazdy kategorii B,
  • pozytywny wynik testu tolerancji tlenowej.

Polska armia kursy jazdy czołgiem organizuje w jednostkach o profilu pancernym. Z dostępnych w internecie informacji wynika, że takie przeszkolenia organizowano m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz w Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Czytaj: Rosyjskie czołgi skracają sobie drogę. Nagranie z rozpędzonego pociągu

Prawo jazdy na czołg — 135 godzin zajęć praktycznych

"Nauka kierowania czołgiem jest realizowana w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych w dzień i w nocy. Kierowanie odbywa się między innymi przez ograniczone przejścia, leje, rowy przeciwpancerne, brodzenie. W trakcie kursu adepci muszą nauczyć się właściwego doboru przełożeń, wprowadzania czołgu do garażu, wjazdu na platformę kolejową, a przede wszystkim bezpiecznego użytkowania" można przeczytać w komunikacie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Kurs składa się części teoretycznej oraz praktycznej. Najpierw kursanci uczą się podstaw budowy i obsługi technicznej pojazdu. Dopiero wtedy adepci wsiadają do pojazdów. Do wyjeżdżenia jest 135 godzin. Przez ten czas żołnierze ćwiczą m.in. pokonywanie przeszkód terenowych, nocnego prowadzenia czołgów przy użyciu noktowizorów oraz ewakuacji z jego wnętrza. Część czołgów została zaadaptowana do nauki. Ich wieże są zastąpione specjalnymi kabinami, przez które instruktorzy widzą wszystko, co robi kierowca. Kurs kończy się egzaminem praktycznym.

Sprawdź: Wojska ukraińskie przejęły rosyjską wyrzutnię. Co to za sprzęt?

Kurs prawa jazdy na czołg to dość kosztowne przedsięwzięcie. Jak informuje portal epoznan.pl, koszt jednego szkolenia to ok. 20 tys. zł. Głównie ze względu na koszty paliwa, a te różnią się w zależności od modelu.