Wojna w Ukrainie trwa, a wojska broniących się Ukraińców co jakiś czas donoszą o sukcesach w działaniach na froncie. Tym razem Dowództwo Operacyjne Ukrainy "Północ" poinformowało o rozbiciu grupy bojowej i zniszczeniu kilku pojazdów, publikując także zdjęcia.

Wśród sprzętu, który został uwieczniony na fotografiach jest jedna uszkodzona wyrzutnia rakiet BM-27 Huragan i druga sprawna. To wyrzutnie, które wyglądają, jakby były gotowe na czas apokalipsy. W rzeczywistości jednak są już dość stare, a wiele z egzemplarzy można spotkać w muzeum. Do armii zostały przyjęte w 1975 r.

Wyrzutnia posiada pociski podobne do rakiet GRAD

Obecność w muzeach nie oznacza jednak, że jest to sprzęt, który nie nadaje się do walki. Samobieżna wyrzutnia BM-27 składa się z szesnastu rurowych prowadnic, które są osadzone na podwoziu terenowej ciężarówki ZiŁ-135LM. Zestaw taki wystrzeliwuje pociski rakietowe kalibru 220 mm klasy ziemia-ziemia. Rakiety są konstrukcyjnie podobne do pocisków stosowanych w bardziej znanej wyrzutni BM-21 Grad, która wiele razy uderzały w obiekty cywilne. W przypadku Huraganów, ich rakiety także mogły służyć do podobnych celów. Federacja Rosyjska ma takich wyrzutni około 900 sztuk.

Wyrzutnia zdolna jest do przejścia w gotowość bojową w 3 minuty i oddać pełną salwę w czasie od 9 do 20 sekund. Sprzęt musi obsługiwać łącznie 6 osób.

Ciężarówkę napędzają aż dwa silniki V8

Co ciekawe, podwozie ZiŁ-135 stworzone zostało właśnie do holowania wyrzutni rakietowych. Ma napęd na wszystkie koła, a przednia i ostatnia oś są skrętne, dzięki temu ma bardzo wysokie zdolności terenowe. Jest napędzany aż dwoma silnikami benzynowymi V8 o mocy 180 KM, które zdolne są do rozpędzenia tej ciężkiej ciężarówki do 65 km/h na szosie. Masa pojazdu wynosi 20 ton. Ich produkcję zakończono w 1991 r.

Pojazd zdobyty pod Pryłukami to kolejne zwycięstwo Ukraińców, które wzmocni zdolności bojowe broniącej się armii. Gdyby nawet nie została użyta, to każde takie małe zwycięstwo pozwala na zmniejszenie możliwości ostrzeliwania cywilnych obiektów przez Rosjan.

Wyrzutnia rakietowa BM-27 Huragan zniszczona przez ukraińską armię Foto: facebook/Operational Command “North”
Wyrzutnia rakietowa BM-27 Huragan zniszczona przez ukraińską armię