The Book of HOV to wystawa poświęcona twórczości Jaya-Z, popularnego na całym świecie rapera, który zaczynał karierę w latach 90., podobnie jak Lexus. I właśnie na tej wystawie, która jest dostępna od września, pojawił się śnieżnobiały model GS300. Dlaczego tam się znalazł?

Lexus Jaya-Z Foto: Lexus
Lexus Jaya-Z

Lexus Jaya-Z gwiazdą teledysków i tekstów

To auto, które wystąpiło w teledysku do utworu "Dead Presidents", a później pojawiało się we frazie "Off-white Lexus" w tekstach utworów "Can I live" oraz "Empire State of Mind", który stał się globalnym hitem.

Wystawę do tej pory odwiedziło 255 tys. osób. Białego Lexusa GS 300 w ramach The Book of HOV będzie można oglądać aż do grudnia tego roku, a auto wystawione jest obok biblioteki przy Eastern Parkway.

Wykorzystanie auta w teledysku przez Jaya-Z umocniło pozycję Lexusa, który jest jedną z młodszych marek na świecie. Zadebiutowała na rynku w 1989 r. limuzyną LS, która okazała się sukcesem. Ewidentnie tę markę polubili amerykańscy artyści hip-hopowi - była przez nich najczęściej wspominana na początku lat 90. Lexus szybko stał się synonimem stylu życia w tamtych czasach.

Lexus Jaya-Z Foto: Lexus
Lexus Jaya-Z

Lexus GS Jaya-Z był czwartym modelem w historii i pierwszym w Polsce

Z kolei GS, taki jak ten widoczny na wystawie, był czwartym modelem w historii japońskiej marki. Jego premiera odbyła się w 1993 r., kiedy to dołączył do modeli ES, wspomnianego wcześniej LS oraz SC, czyli coupé oferowanego od 1991 r. Dziś już nie można wyjechać z salonu nowym GS-em. Jego produkcję zakończono w 2020 r., po 17 latach i powstaniu czterech generacji. Jego odpowiednikiem w obecnej gamie jest model ES.

Co ciekawe, właśnie model GS przecierał szlaki Lexusa w Polsce. Rok po wydaniu płyty Jaya-Z, na której pojawiło się to auto, w 1997 r., otwarto pierwszy polski salon luksusowego producenta należącego do Toyoty. W pierwszym roku działalności nad Wisłą sprzedano dwa egzemplarze Lexusa GS i nic więcej.

Lexus GS miał nadwozie typu sedan, montowany z przodu silnik oraz napęd na tylne lub cztery koła. W każdej generacji modelu dostępne były silniki sześciocylindrowe oraz V8, a w 2005 r. do oferty dołączyła wersja hybrydowa.