Skąd auto na wystawie sztuki? To interesująca historia. Samochód - Jowett Special Roadster z 1926 r. – to dwumiejscowe odkryte auto w kolorze czerwonym. Muzeum zdecydowało się na ten pojazd ze względu na jego urodę, rok produkcji i kobiecy charakter, nawiązujący do stylu art déco. Auto sprowadzono z Anglii i wyremontowano w warsztacie specjalizującym się w zabytkowych pojazdach. Zakup Jowetta sfinansował PKN Orlen.

Jowett - co to za marka?

Jowett to brytyjska firma samochodowa, która działała w latach 1906-1954. Produkowała lekkie samochody osobowe i dostawcze. W Anglii pojazdy z logo Jowett były popularne, poza granicami – już mniej, a na polskim rynku ta marka jest znana tylko fachowcom.

Wystawa w Płocku na pewno przyczyni się do spopularyzowania Jowetta. Auto będzie wyeksponowane na obrotowej platformie w części wystawy nazwanej miasto nocą. Ma być przykładem luksusu, prędkości i blichtru epoki międzywojnia.

Wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art deco" będzie największą w Polsce prezentacją sztuki art déco. Wystawa prezentowana będzie w historycznym sercu Płocka, przy ul. Kolegialnej 6, w zabytkowej kamienicy wyremontowanej specjalnie na te potrzeby. Parter zaaranżowany będzie w klimacie przedwojennego miasta nocą z kamienicami „rysowanymi” światłem. Wewnątrz kamienic prezentowane będą wysokiej klasy meble i rzemiosło artystyczne pochodzenia polskiego, niemieckiego i francuskiego. Pierwsza z nich poświęcona będzie sztuce roku 1910.

W kamienicy francusko-niemieckiej odnajdziemy dzieła z tych krajów, a w znajdującej się obok kamienicy polskiej - rodzime meble, kilimy i rzemiosło artystyczne. Zobaczymy także przestrzenne witryny sklepowe, dom mody z liczącą blisko 200 obiektów kolekcją strojów i akcesoriów, sklep jubilerski ze zbiorem biżuterii art déco (ze złotą puderniczką Tiffany'ego) i kolczykami w formie chwostów w typie Cartiera, gabinet prezesa banku, w którym będzie można zobaczyć kolekcję banknotów, plakiet i medali.

Na pierwszym piętrze zobaczymy wnętrza oddające ducha mieszkania inteligencji dwudziestolecia międzywojennego, z meblami Edmunda Brzozowskiego, sypialnią proj. Juliana Pietrzyka oraz węglową, ceramiczną kuchnią. Znajdzie się tam także galeria designu eksponująca metal, szkło i ceramikę oraz Sala Tożsamości nawiązująca do polskiego pawilonu zaprezentowanego na światowej wystawie w Paryżu w roku 1925.

Perełką ekspozycji będzie "Martwa natura" Tamary Łempickiej - jedno z dwóch prezentowanych przez polskie muzea dzieł najsłynniejszej polskiej malarki światowego formatu. Wystawiane będą także obrazy Leona Chwistka, Witkacego, Jana Rudnickiego, Leona de Sméta.

Muzeum Mazowieckie w Płocku już 2005 r. rozpoczęło tworzenie kolekcji art deco. Dziś muzealny zbiór reprezentujących ten styl liczy blisko 1800 obiektów. To m.in. komplety mebli, ceramika, rzemiosło artystyczne oraz perła kolekcji, „Martwa natura" Tamary Łempickiej – dar PKN Orlen.

Otwarcie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art deco" nastąpi latem 2021 r.