Trasa S8 jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce – łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. To również ważny szlak międzynarodowy w ciągu europejskiego korytarza transportowego - pomiędzy Wrocławiem a Ostrowią Mazowiecką stanowi polską część trasy E67, a od Warszawy do Ostrowi to polski odcinek trasy Via Baltica.

Nowe odcinki drogi ekspresowej S8 przejmują ruch tranzytowy ze starej, niebezpiecznej drogi krajowej nr 8. To bardzo dobra wiadomość dla kierowców. Dwujezdniowa droga szybkiego ruchu skróci czas przejazdu i poprawi bezpieczeństwo podróży.

Brakujący fragment S8 ma ok. 29 km długości i został podzielony na dwa odcinki: Wyszków – węzeł Poręba i węzeł Poręba – Ostrów Mazowiecka. Pierwszy ma zostać otwarty w terminie wrzesień/październik, drugi już na początku września. Na odcinku ekspresówki od obwodnicy Wyszkowa do obwodnicy Ostrowi powstanie pięć węzłów: Trzcianka, Knurowiec, Poręba, Dybki i Nagoszewo.

Od drugiej połowy lipca kierowcy mogą już korzystać z ponad 9-kilometrowego odcinka S8 (na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu) od obwodnicy Ostrowi do granicy województw mazowieckiego i podlaskiego. Dalsza część trasy S8 do Białegostoku o długości ponad 80 km jest już gotowa i użytkowana.