• W wypożyczalniach można jeszcze znaleźć kampery dostępne na majówkę, ale długie weekendy czy popularne święta to najdroższe terminy
  • Dobowy koszt wynajmu to nie wszystko – trzeba też wnieść opłatę serwisową i wpłacić kaucję, która wynosi kilka tys. zł
  • Moda na kampery zaczęła się jeszcze przed pandemią, ale przez kolejne lockdowny ich popularność ciągle rośnie
  • Ceny używanych kamperów w ciągu ostatniego roku wzrosły co najmniej o kilkadziesiąt proc.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wyjazdy kamperami to szczyt turystycznej mody – niezależność, swoboda wyboru miejsca, a w przypadku nowoczesnych pojazdów również całkiem przyzwoity komfort podróżowania i pobytu. W dodatku, wybierając taką formę podróży można ominąć obostrzenia związane z pandemią, ale też spędzać czas bezpiecznie, z dala od skupisk ludzkich i ryzyka zarażenia groźnym wirusem. Czy majówka to dobry termin na wyjazd kamperem?

Sprawdziliśmy w wypożyczalniach w całym kraju, czy da się jeszcze wypożyczyć kampera "last minute". Przy odrobinie cierpliwości tak, choć wybór nie jest wcale duży. Wiele firm generalnie unika wypożyczania kamperów na krótkie terminy (choć w tym roku majówka to w praktyce 5 dni – od piątku, 30 kwietnia, do wtorku, 4 maja – czyli tyle, ile zwykle wynosi minimalny termin wynajmu). Są wypożyczalnie, dla których "majówka" to co najmniej 10 dni wynajmu!

Ile kosztuje wynajęcie kampera?

Warto wiedzieć, że wakacje, ferie, popularne święta, ale też i dłuższe weekendy traktowane są przez wypożyczalnie jako tzw. wysoki sezon, w którym stawki są najwyższe. Przy krótkich terminach ceny za dobę bywają też znacznie wyższe niż przy kilkutygodniowym wynajmie. Tanio nie będzie, nawet jeśli znajdziemy ofertę "last minute" – generalnie wyjazdy kamperem to jedna z droższych form spędzania wolnego czasu, wynajem kwatery wychodzi z reguły znacznie taniej – choć teraz nie zawsze jest możliwy.

Ceny wynajmu kamperów zależą od kilku czynników – o pierwszym, czyli o sezonie, już wspomnieliśmy. Kolejny czynnik: rodzaj i model kampera. W sezonie wysokim stawka za wynajęcie w miarę nowego kampera półintegralnego (szoferka od dostawczaka, komfortowa kabina mieszkalna z tyłu) lub campervana dla 4-osobowej rodziny wyposażonego w toaletę i prysznic i ogrzewanie postojowe (przy obecnej pogodzie to ważne) to co najmniej ok. 500 zł za dobę, choć często ceny przy kilkudniowym wypożyczeniu są znacznie wyższe.

Tańsze będą np. buscampery (np. Volkswageny California, Mercedes Vito/MarcoPolo czy pojazdy zbudowane na bazie Opla Vivaro) mające wprawdzie do 4 miejsc do spania (dwa w kabinie, dwa w rozkładanym namiocie dachowym), ale pozbawione łazienki i toalety.

Najdroższe są luksusowe kampery integralne, te najlepiej wyposażone mogą kosztować nawet ponad 1500 zł za dobę! Większość kamperów w wypożyczalniach to pojazdy, które można prowadzić mając prawo jazdy kategorii B, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z 4-5 miejscami. Znalezienie kampera na 6 osób może być problemem.

Oczywiście, są też na rynku oferty znacznie tańsze, ale wtedy są to z reguły pojazdy starsze – nawet kilkunasto czy wręcz kilkudziesięcioletnie! W przypadku wynajmu takich aut trzeba się liczyć z tym, że np. podróże z dziećmi często odpadają (bo np. na miejscach dla pasażerów nie ma pasów bezpieczeństwa – w kamperach wymóg ich montowania pojawił się stosunkowo późno), prawdopodobieństwo awarii w podróży jest niemałe, warto więc z góry ustalić, kto będzie ponosił koszty naprawy czy choćby holowania i zorganizowania transportu zastępczego dla pasażerów.

Starsze kampery są też z reguły bardzo powolne i stosunkowo paliwożerne, często nie mają też np. klimatyzacji, więc dalsze wyjazdy będą uciążliwe. Stawki za takie auta to zwykle ok. 250 zł za dobę. Można też znaleźć ogłoszenia prywatnych właścicieli kamperów, którzy udostępniają swoje auta poza terminami swoich urlopowych wyjazdów – tu stawki zależą w znacznej mierze od zdolności negocjacyjnych.

Uwaga! Przy porównywaniu cenników warto zwrócić uwagę na to, że część firm podaje ceny netto, a inne operują kwotami brutto.

W wielu wypożyczalniach minimalny wiek kierowcy to 25 lat. Może też być wymagany minimalny, np. 3-letni okres posiadania prawa jazdy kategorii B.

Wynajęcie dobrze wyposażonego, nowego kampera dla 4 osób kosztuje w tzw. wysokim sezonie ponad 500 zł  za dobę. Foto: Auto Bild
Wynajęcie dobrze wyposażonego, nowego kampera dla 4 osób kosztuje w tzw. wysokim sezonie ponad 500 zł  za dobę.

Stawka za dobę to dopiero początek wydatków!

Jeśli nie odstraszyły was jeszcze dobowe stawki za wynajem kampera, to ostrzegamy, że rzeczywiste koszty są znacznie wyższe. Poza opłatą za wynajem trzeba wpłacić kaucję. Kampery to bardzo drogie pojazdy, które łatwo uszkodzić, a ubezpieczenie AC (jeśli wymaga dopłaty, to warto ten koszt ponieść!) nie pokrywa np. szkód we wnętrzu pojazdu. To dlatego wypożyczalnie wymagają wpłacenia 4-7 tys. zł kaucji, z której mogą być potrącane koszty np. napraw czy nawet czyszczenia zabrudzonego wnętrza kampera, usuwania rys i innych uszkodzeń. W zależności od postanowień konkretnej umowy w przypadku szkód komunikacyjnych wpłacona kaucja może być traktowana jako udział własny – jeśli szkoda jest niższa, to koszt jej naprawy jest potrącany z kaucji, a jeśli wyższa, to kaucja przepada, a dopiero brakująca kwota jest pokrywana z polisy AC. Stracić kaucję nie jest trudno!

Poza kaucją trzeba jeszcze wnieść opłatę serwisową, która wynosi, w zależności od wypożyczalni, rodzaju pojazdu, zwykle od 200 do nawet 1000 zł. Warto jednak dokładnie dopytać, co wchodzi w jej skład – czy jest to tylko przygotowanie pojazdu do wydania, czy też np. udostępnienie chemii do toalety, pełnych zbiorników z gazem.

Oczywiście kamper przy zwrocie musi być czysty, zatankowany do pełna, z opróżnionymi zbiornikami na fekalia i tzw. wodę szarą (po myciu) – za jakiekolwiek zaniedbania pobierane są dodatkowe, często wysokie opłaty.

Przy zwrocie kamper musi być czysty, a zbiorniki na fekalia puste – za zaniedbania płaci się dużo! Foto: Piotr Szypulski, Andrzej Kondratczyk / Auto Świat
Przy zwrocie kamper musi być czysty, a zbiorniki na fekalia puste – za zaniedbania płaci się dużo!

Ile kosztuje jazda kamperem?

Zużycie paliwa zależy od konkretnego modelu, wagi auta wraz z pasażerami i oczywiście stylu jazdy – trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to z reguły 10-15 litrów oleju napędowego na 100 km. To też dosyć poważny składnik kosztów wyjazdu. Przed podpisaniem umowy warto też sprawdzić, czy nie przewidziano w niej np. dobowego limitu kilometrów, którego przekroczenie będzie skutkowało dodatkowymi opłatami – przy wycieczkach "objazdowych" robi się wtedy drogo!

Wynajem kampera zdaniem eksperta

Adam Soczewka z wypożyczalni camperyasone.pl mówi, że: "wynajęcie kampera na dłuższy majowy weekend będzie stosunkowo drogie, bo w wypożyczalniach termin ten jest traktowany jako »sezon wysoki« z najwyższymi stawkami. Wystarczy przesunąć termin wyjazdy o kilka dni, żeby zapłacić znacznie mniej, albo za taką samą kwotę wynająć kampera na dłużej – od 5 do 28 maja w większości wypożyczalni obowiązuje »sezon średni«, a i dostępnych kamperów będzie też więcej. W tym terminie można się już pokusić o dalsze wyjazdy, jak choćby do Hiszpanii, Chorwacji czy Włoch – mając ważne zaświadczenie o negatywnym wyniku badania na COVID-19 (lub w niektórych krajach o przebytej chorobie do 6 miesięcy wstecz) albo o przyjęciu dwóch dawek szczepionki można swobodnie przekraczać granice".