• Producenci z roku na rok podnoszą poprzeczkę w zakresie bezpieczeństwa samochodów. Nowoczesne auta mają jednak skomplikowaną budowę
  • Akcję ratunkową może przyspieszyć jeden świstek papieru. To Karta Ratownicza zawierająca prosty schemat z istotnymi punktami dla służb
  • Karta Ratownicza nie jest uniwersalna, bo każdy model ma nieco inną budowę. Wyjaśniamy, skąd ją pobrać, gdzie umieścić w samochodzie i jak oznaczyć auto

Producenci prześcigają się w nowoczesnych systemach bezpieczeństwa. Współczesne auta mają jednak skomplikowaną budowę, a to może utrudniać zespołom ratowniczym akcję wydostania poszkodowanych z wraku pojazdu. Można im pomóc, poświęcając kilka minut na znalezienie i wydrukowanie – zwykłego z pozoru – świstka papieru.

Czy warto? O życiu poszkodowanych potrafi decydować każda sekunda, a Karta Ratownicza może przyspieszyć wydobycie ofiar z rozbitego samochodu nawet o kilka minut. Nikomu nie życzymy, żeby służby musiały z niej korzystać, ale przecież nikt nie planuje mieć wypadku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Karta Ratownicza może pomóc uratować życie

Karta Ratownicza to projekt, który w Europie działa już od ponad dekady, a w Polsce od 2014 r. Wprowadzenie ogólnoeuropejskiej inicjatywy do polskich realiów było możliwe dzięki staraniom Państwowej Straży Pożarnej, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Związku Dealerów Samochodów. Według brygadiera Karola Kierzkowskiego, rzecznika KG PSP, Karta Ratownicza skraca czas akcji nawet o 30 proc.

Co dokładnie przydaje się służbom ratunkowym? Schemat z zaznaczonymi elementami bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego, przewodami wysokiego napięcia i elementami mechanicznymi oraz wzmocnieniami konstrukcyjnymi, które mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić przecięcie karoserii i uwolnienie poszkodowanych.

Przykładowy rysunek z Karty Ratowniczej
Przykładowy rysunek z Karty Ratowniczej

"Dzięki temu zespoły odnajdują również bezproblemowo lokalizację pirotechnicznych napinaczy pasów, poduszek powietrznych, zbiorników paliwa czy przewodów wysokiego napięcia, bo to one są najbardziej niebezpieczne zarówno dla poszkodowanych, jak i ratowników" – wyjaśniał na zeszłorocznej konferencji Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Karta Ratownicza. Skąd ją pobrać i gdzie ją umieścić?

Każdy samochód ma nieco inną budowę, dlatego nie ma jednego, uniwersalnego schematu. Aby znaleźć Kartę Ratowniczą z rozrysowanym planem swojego auta, wystarczy jednak wejść na stronę kartyratownicze.pl, wybrać zakładkę "Wzory kart", kliknąć odpowiednie logo marki i ściągnąć plik PDF ze strony producenta.

Karta Ratownicza ze schematem budowy BMW 3 Plug-in Foto: BMW
Karta Ratownicza ze schematem budowy BMW 3 Plug-in

Wydrukowaną kartkę należy umieścić za osłoną przeciwsłoneczną lub w schowku przed pasażerem, a na przedniej szybie nakleić informację o tym, że w pojeździe znajduje się Karta Ratownicza. O wydanie karty i nalepki można też poprosić dealera lub ASO.