Z policyjnych statystyk za 2018 rok wynika, że ok. 40% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy nie mogą liczyć na dodatkową ochronę w postaci karoserii pojazdu, poduszek powietrznych, czy pasów bezpieczeństwa. Najwięcej zdarzeń miało miejsce z udziałem pieszych (7 548 wypadków w 2018 roku; 23,8% ogółu)) i rowerzystów (4 712 wypadków, +11,9% niż przed rokiem).

Celem prowadzonych działań jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu, których od wiosny jest znacznie więcej na drogach i miejskich ulicach niż w okresie jesienno-zimowym. Należy o tym pamiętać. Policja zachęcają kierowców samochodów, by traktowali ich po partnersku.

Policjanci apelują, by zachować szczególną uwagę podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. To właśnie na nich, czyli teoretycznie w miejscach do bezpiecznego przechodzenia przez jednię, jest najniebezpieczniej i dochodzi do wielu potrąceń. Kierowcy powinni być również ostrożni przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie należy spodziewać się i wypatrywać jednośladów.

Nie tylko kierowcy powinni uważać

Funkcjonariusze przypominają jednocześnie, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni ograniczać ryzyko wypadku. Dotyczy to także pieszych, którzy nie powinni przebiegać przez przejścia, przechodzić na czerwonym świetle, nieostrożnie wchodzić na jezdnię prze jadący pojazd lub zza pojazdu oraz przekraczać jezdni w miejscach niedozwolonych. Z kolei kierujący jednośladami (rowerzyści, jak i motocykliści) muszą mieć świadomość, że mogą zostać niezauważeni przez kierowcę samochodu. Powinni zatem dostosować sposób poruszania do warunków ruchu.

Źródło: policja.pl