Akcja „NURD” prowadzona jest w tym roku już po raz szósty i zapewnie nie ostatni. Celem jest edukacja kierowców, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci będą monitorować miejsca szczególnie niebezpieczne, w których ryzyko niepożądanych zdarzeń jest największe, również z użytkownikami jednośladów.

Z policyjnych statystyk za 2018 rok wynika, że ok. 40% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy nie mogą liczyć na dodatkową ochronę w postaci karoserii pojazdu, poduszek powietrznych, czy pasów bezpieczeństwa. Najwięcej zdarzeń miało miejsce z udziałem pieszych (7 548 wypadków w 2018 roku; 23,8% ogółu)) i rowerzystów (4 712 wypadków, +11,9% niż przed rokiem). 2019 rok jest do tej pory bezpieczniejszy pod tym względem, ale mimo to na drogach doszło już do ponad 6000 zdarzeń, w których uczestniczyli kierujący jednośladami lub piesi.

Celem prowadzonych działań jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu, których w sezonie letnim jest znacznie więcej na drogach i miejskich ulicach niż w innych okresach. Należy o tym pamiętać. Policja zachęca kierowców samochodów, by traktowali ich po partnersku.

Policjanci apelują, by zachować szczególną uwagę podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. To właśnie w tych miejscach, teoretycznie najbardziej bezpiecznych, dochodzi do prawie połowy wszystkich potrąceń. Kierowcy powinni być również ostrożni przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie należy spodziewać się i wypatrywać jednośladów.

Nie tylko kierowcy powinni uważać

Funkcjonariusze przypominają jednocześnie, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni ograniczać ryzyko wypadku. Dotyczy to także pieszych, którzy nie powinni przebiegać przez przejścia, przechodzić na czerwonym świetle, nieostrożnie wchodzić na jezdnię prze jadący pojazd lub zza pojazdu oraz przekraczać jezdni w miejscach niedozwolonych. Z kolei kierujący jednośladami (rowerzyści, jak i motocykliści) muszą mieć świadomość, że mogą zostać niezauważeni przez kierowcę samochodu. Powinni zatem dostosować sposób poruszania do warunków ruchu.

Źródło: policja.pl